Męska męskość w sosie z męskości

Jakub Wejkszner

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Każdy mężczyzna musi zrobić w życiu trzy rzeczy. Zasadzić dom, zbudować dziecko i spłodzić drzewo. Czy coś takiego.

Potem jednak, w trakcie życia i pożycia, okazuje się, że mężczyzna musi robić także wiele innych rzeczy, o których nikt go nie informował wcześniej. Na przykład, musi przybijać rzeczy do ściany jako wiekuisty obowiązek. Musi także przyklejać różne rzeczy do innych. Powinien także umieć piłować oraz używać wiertarki.

To jednak nie wszystko! Mężczyzna, jak się okazuje, musi być agresywny, ale nie za bardzo. Czyli, na tyle, by jego stanowczość była widoczna i godna podziwu, ale nie na tyle, by zagrażała innym ludziom. Wtedy jest się uznawanym za łobuza, który może i kocha najmocniej, ale dość krótko.

Ponadto, męski punkt widzenia nie zawiera w sobie takich elementów jak wrażliwość. To znaczy, można płakać nad poległym towarzyszem broni, walcząc w nieswojej wojnie na terenie innego, suwerennego kraju, ale nie można płakać podczas oglądania filmów na ten sam temat, chyba że akurat w wojnie, która jest tematem owego filmu, brał ów mężczyzna udział.

Ale, ale, jest tego więcej! Mężczyzna powinien mieć wiele kobiet. I rozpocząć współżycie bardzo wcześnie. Wynika to z faktu, że mężczyźni to w końcu prymitywy po prostu, paskudne testosteronowe stworzenia napędzane adrenaliną, więc fakt zdobywania kobiecych łón (musiałem) jest czymś, co czyni chłopca chłopcem ostatecznie.

No i najważniejsze, mężczyzna musi być męski. Określenie to wciąż spędza sen z powiek językoznawcom. Niektórzy uważają, że jest to idea negatywna, czyli męskim jest wszystko to, co nie jest niemęskie, czyli np. mycie się albo ubieranie czegokolwiek innego niż bluza/jeansy lub garnitur. Inni natomiast twierdzą, że pojęcie to zawiera w sobie wszystkie cechy biologiczne mężczyzn, czyli np. mężczyzna musi być chujem. Ogólnie natomiast, przyjmuje się, że męskie jest to, co akurat dany oponent wymaga w określonym momencie. Męskie może być dbanie o siebie, może być nie dbanie o siebie, może być zarabianie pieniędzy, a może też być szlachcicem na utrzymaniu. Zasadniczo – nikt nie wie o co chodzi, ale każdy udaje, bo nikt nie chce się okazać niemęski. Szczególnie w stosunku do wszystkich.

Reklama