Moc kulturalnych wrażeń

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Koncerty i spektakle plenerowe, kino pod chmurką i jubileuszowe wystawy. W Gdańsku nie zabraknie propozycji dla miłośników kulturalnych wydarzeń. Jest w czym wybierać.

Na początek coś dla melomanów. Muzyka w Altanie to cykl koncertów w malowniczym otoczeniu Parku Oliwskiego, na który w każdą sobotę (do 15.08) o godzinie 12.00 zaprasza Polski Chór Kameralny. W czterech tegorocznych koncertach wystąpią twórcy związani z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Z okazji trwającego Roku Beethovena w programie znajdą się głównie kompozycje tego muzyka.  Zaś 15 sierpnia, też  o 12.00 rozpocznie się koncert specjalny pt. “ParkOn zaprasza: Lata 20…. 100 lat później” realizowany z okazji 1 rocznicy powstania Stowarzyszenia ParkOn na rzecz osób z chorobą Parkinsona, chorobami zwyrodnieniowymi mózgu oraz opiekunów. Więcej na parkon.pomorze.pl 

W czasie pandemii, zwykle siedmiodniowy Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, potrwa 3 dni. Odbędą się 4 koncerty plenerowe i finałowy w Katedrze Oliwskiej. Festiwal rozpocznie się w czwartek, 27 sierpnia o godzinie 20. operą W.A. Mozarta pt. Dyrektor Teatru w reżyserii Natalii Babińskiej, z udziałem solistów Warszawskiej Opery Kameralnej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliana Caldiego. Natomiast podczas koncertu finałowego usłyszymy m. in. Robin Johannsen –  amerykańską sopranistkę i orkiestrę instrumentów dawnych Akademie fur Alte Musik Berlin, Polski Chór Kameralny, całość pod batutą Jana Łukaszewskiego. Dokładny program na stronie mozartiana.pl

Pięknej muzyki można też słuchać w domowym zaciszu. Cappella Gedanensis zaprasza na cykl koncertów on-line w ramach Festiwalu „Letnie wieczory u Mennonitów”, dostępnych na kanale YouTube oraz Facebooku zespołu. Koncerty nagrywane są w nowej sali koncernowej Cappelli – we wnętrzu Kościoła Pomennonickiego na Biskupiej Górce. Występują w nich soliści Cappelli Gedanensis, zespoły kameralne, m.in. Projekt Switch Mode i Bellcanti oraz goście specjalni, np. dyrygent – Rafał Kłoczko. Premiery w środy o 20.00.

A dla dzieci? Teatr i opera

Nie brakuje też spotkań z kulturą dla dzieci. W środę, 8 sierpnia Miniatura zaprasza do Teatru Leśnego, gdzie odbędzie się pierwsza odsłona nietypowego projektu Legendarny Teatr Miniatura!. Pojawi się namiot, do którego będą miały wstęp tylko dzieci, a w środku czeka je przedstawienie inspirowane gdańskimi legendami. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że do namiotu może wejść tylko jedno dziecko (ewentualnie z rodzeństwem), a przedstawienie potrwa zaledwie kilka minut!

Czy w operze może występować fizyka? Czy da się podróżować w czasie? No i czy karaluch może być postacią operową? Piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Opera Bałtycka zaprasza na operę naukową Francesco Bottigliero i Justyny Skoczek od 21 sierpnia.

Kino i teatr nieco inaczej

Bo jak nie na spektakl do teatru to na co? Na zwiedzanie. Zaprasza Teatr Szekspirowski. W programie m.in. przedstawienie historii teatru i zwiedzanie teatralnych zakamarków, w tym: dziedzińca, tarasu z widokiem na zabytkową część miasta i oczywiście sali głównej. A raz dziennie zwiedzanie z otwieraniem dachu! Trzeba to zobaczyć.

Z kolei w letnie środowe i czwartkowe wieczory, gdy dach będzie już zamknięty pojawiają się na nim leżaki, wielki ekran i rozpoczyna się Kino na Szekspirowskim. Na światowe, oskarowe filmy zaprasza Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Seanse odbywają się o zmroku – w lipcu o godz. 21.45, a w sierpniu o 21.30. Dla tych, którzy wolą jednak być bliżej ziemi – projekcja są też na dziedzińcu. Bilety w cenie 14 zł do nabycia wyłącznie on-line, więcej na gdansk.pl. Kino pod chmurką także w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W każdą środę (do 5.08) w ramach Kina Letniego Bałtyk Movie prezentowane są filmy regionu bałtyckiego – opowieści  surowe, ale jednocześnie pełne skrajnych emocji, absurdalnego humoru i ludzkich historii. Bilety w cenie 5 zł do nabycia wyłącznie w sprzedaży online przez platformę interticket.pl.

Zobacz jubileuszowe wystawy

Co łączy XIX-wieczną kartę z informacją o narodzinach syna, kolorowe slajdy przedstawiające Gdańsk podczas wojny i zbroję turniejową z XV wieku? Czy do muzeum może trafić cebula, rzecz zepsuta albo brzydka? Czy muzeum to lamus? W 2020 roku minęło pół wieku od momentu, gdy powstało Muzeum Gdańska. Z tej okazji zaprasza na wyjątkową wystawę pokazującą, co i jak trafia do muzealnych kolekcji – czyli „co się nadaje do muzeum?” oraz jakie treści i wartości mogą tworzyć muzealne zbiory – „co daje muzeum?” Wystawę można podziwiać w Sali Morskiej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Informacje o biletach dostępne stronie placówki.

Z kolei 75. Jubileusz obchodzi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Wystawaz okazji tej rocznicy stoi na placu przed galerią handlową Forum Gdańsk (do 31 lipca). Na dziesięciu planszach przybliżono m.in.: kalendarium historyczne, statystyki porównawcze z lat 1947-2020, informacje o patronie placówki i jej współczesnej działalności. Całość wieńczą cytaty o książkach i czytaniu autorstwa nie tylko pisarzy i poetów, ale również filozofów, kronikarzy, a nawet świętych. Treściom towarzyszą dawne i współczesne fotografie pochodzące ze zbiorów WiMBP oraz Polskiej Akademii Nauki Biblioteki Gdańskiej.

 

Reklama

Jestem chamką!

Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym