Sudan robi krok w kierunku praw człowieka, znosząc restrykcyjne przepisy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Państwo po ponad 30 latach rządów islamistycznych stawia krok w kierunku praw człowieka i wprowadza reformy. Znosi surowe prawo apostazji, chłostę publiczną oraz umożliwia picie alkoholu osobom odmiennej od muzułmańskiej wiary.

Surowe prawa islamistyczne były obecne od lat 80. i doprowadziły do wojny domowej, w efekcie której, Sudan Południowy uzyskał niepodległość. W ostatnim tygodniu uchwalono nowe przepisy, jednak dopiero teraz ich treść trafiła pod publiczne wyjaśnienie. Oprócz powyższych zmian, Sudan zakazuje również okaleczania żeńskich narządów płciowych oraz pozwala kobietom na podróż z dziećmi bez zgody krewnego mężczyzny.

Aby doszło do reform, ówczesny władca Omar al-Bashir musiał został odsunięty od władzy. Doprowadziły do tego liczne protesty publiczne i przede wszystkim, zamach stanu wykonany przez jego byłych sojuszników. Do tamtej pory, były praktykowane chłosty publiczne oraz kary śmierci za np. za zrzeczenie się islamu.

Obecne prawa pozwalają osobom o innej wierze spożywać legalnie alkohol pod warunkiem, że nie będą go spożywały z muzułmanami. I choć grono tych osób to jedynie 3%, jest to milowy krok na drodze do praw człowieka niezależnych od płci lub wiary.

Reklama

Dyniak

– Jak można wywalać gnój w klapkach? – pytam tego wieśniaka. Nie