Słonie nie lubią disco – skuteczny sposób rolników na odstraszenie zwierząt

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jak dowiedli naukowcy z północnej Bostwany, istnieje nowy sposób na ochronę upraw rolników przed słoniami. Są to światła dyskotekowe, które sprawiają, że zwierzęta zmieniają cel trasy.

Rolnicy, przyciągnięci przez bogate składniki spożywcze gleby terenów zalewowych w pobliżu Parku Narodowego Chobe, zmagają się ze zniszczeniami ssaków. Słonie, w drodze do swojej oazy, w której pasą się i piją, często niszczą obecne tam pola kukurydzy i sorgo. Jest to niemały problem, ponieważ okolica ta jest siedliskiem 7500 słoni.

Postanowiono więc rozpracować problem w sposób jak najmniej inwazyjny dla słoni – zwierzęta są uznawane przez społeczeństwo za „naturalne dziedzictwo kraju”. Pomysł rozpoczęcia badań nad światłami dyskotekowymi wziął się od rolników, którzy próbowali odstraszyć w nocy zwierzęta za pomocą błyskających pochodni. Prace trwały przez dwa sezony rolnicze, zakładały użycie 5 migających świateł (czerwonego, zielonego, bursztynowego, białego, niebieskiego lub żółtego) i wykazały, że środek jest skuteczny w 75%.

Naukowcy spekulują, że to potencjalna obecność ludzi może odstraszać zwierzęta, jednak może po prostu słonie nie są zbyt tanecznym gatunkiem.

Reklama