Wakacje w Gdańsku – akcja LATO 2020

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Co się dzieje nocą w Hevelianum, skąd się bierze woda w rurach i co prezentują murale na gdańskich blokach? Odpowiedzi na te pytania przyniosą wakacyjne warsztaty, wycieczki i spacery po Gdańsku.

– Cały czas musimy uważać na siebie i najbliższych, bo niestety koronawirus urlopu sobie jeszcze nie zrobił – przypomina Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. –  Nasze wakacyjne propozycje musieliśmy dostosować do obostrzeń sanitarnych, ale mimo to, każda gdańszczanka i każdy gdańszczanin znajdzie dla siebie ciekawą wakacyjną ofertę. Ze swojej strony najmłodszym polecam warsztaty w Instytucie Kultury Miejskiej, dzięki którym będzie można poznać kulturę wielu europejskich krajów. Wszystkich bez względu na wiek zapraszam na wycieczki po naszych dzielnicach, bo niemal w każdym miejscu Gdańska kryje się jakaś ciekawa historia. Warto też zajrzeć do kina na dachu Teatru Szekspirowskiego.

Reklama
Advertisement

Spacerem przez dzielnice

Instytut Kultury Miejskiej przygotował alternatywne spacery po Gdańsku z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami. Zainteresowani będą mogli poznać w ciągu nadchodzącego lata 7 dzielnic. Kolejny propozycja –  dla dorosłych – to Metropolitanka Stocznia Gdańska szlakiem kobiet – trwać będzie całe lato, spotkania odbywać się będą 3 razy w tygodniu. Gdańsk różnorodny kulturowo  to  oferta dla dzieci w wieku 9-13. Jest to cykl 16 spotkań, podczas których poznają historię i kulturę m.in.: Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie to cześć warsztatowa w siedzibie IKM oraz spacer śladami danego kraju i jego kultury w Gdańsku. Zajęcia odbywają się w małych grupach, obowiązują zapisy, szczegóły na ikm.gda.pl.

Na spacery przyrodnicze do lasu na Wyspie Sobieszewskiej dzieci zaprasza też Gdański Archipelag Kultury. Zebrane w lesie skarby będzie można przeistoczyć w ozdoby dzięki filmowi instruktażowemu on-line.

Aktywności na powietrzu przygotowało też Hevelianum, a w nim – coroczne hity – nocne zwiedzanie fortu z przewodnikiem i widowiskowy wideo mapping  oraz naukowe pokazy, warsztaty i wystawy. Codziennie odbywać się będzie Piknikowanie na polanie, a od poniedziałku do piątku spacery przyrodnicze „Zielona strona fortu”. W ich trakcie dzieci będą szukać ukrytych zagadek i zadań do wykonania. W każdy piątkowy wieczór front 150-letniej Wozowni Artyleryjskiej zamieni się w wielki ekran. Podczas trójwymiarowego widowiska światła, obrazu i dźwięku poznamy pasjonującą historię architektury obronnej na polskich ziemiach.

Poznaj tajemnice wodociągów

Szlak Wodociągowy to dwa historyczne, podziemne rezerwuary wody oraz współczesna wieża ciśnień. Zwiedzanie obiektów ma nie tylko wartości edukacyjne, ale też daje wszystkie obiekty można skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, a także zyskać różne spojrzenia na miasto – na jego podziemia oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak to także trzy tarasy widokowe oraz popularne miejsce zimowania nietoperzy. Celem spacerów są zbiorniki wodne zlokalizowane w trzech dzielnicach Gdańska – we Wrzeszczu, Oruni i na Wyspie Sobieszewskiej. Szczegóły na www.szlak.gda.pl.

Kultura pod chmurką

Wszyscy spragnieni filmów na dużym ekranie będą mogli obejrzeć filmy w kinie na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje obejrzeć będzie można 10 wyjątkowych filmów w wyjątkowej scenerii – z widokiem na dachy gdańskich kamienic. Pokazy w każdą środę i czwartek o godzinie 21.45 (lipiec) oraz 21.30 (sierpień). W przypadku deszczu wybrany seans będzie przekładany na inny termin. Bilety: 14 zł do zakupy wyłącznie online Więcej:www.KinoNaSzekspirowskim.pl

Melomani znajdą coś dla siebie w Teatrze Leśnym (ul. Jaśkowa Dolina), gdzie w ostatnie dwa weekendy sierpnia posłuchać będzie można, m.in. kwartetu smyczkowego, jazzu i Krystyny Stańko. Na świeżym powietrzu  można też oglądnąć liczne wstawy plenerowe m.in. pokonkursową wystawę Plakat FETA 2020  i Foto FETA 2020 (lipiec) czy prezentacje prac studentów ASP wydziału Rzeźb (lipiec, sierpień), a wszystko to w Plamie na gdańskiej Zaspie

Na sportowo

Na plaży przy molo w Brzeźnie we wszystkie lipcowe niedziele rozgrywane  będą mecze siatkówki. Przygotowano też zajęcia z Zumby, jogę i fitness. W wakacje będą czynne wszystkie cztery pływalnie na Chełmie, Oruni, Osowej i Stogach. Bezpiecznie popływać można również w morzu, zwłaszcza, że na kąpielisku w Brzeźnie działać będzie Letnia Szkoła Ratownictwa. Szczegóły: www.sportgdansk.pl

W Ergo Arenie będzie można poszaleć na rolkach w trzy niedziele lipca i sierpnia w godz. 16.00 – 19.00  na Rolkowisko. Oddana do dyspozycji zostanie płyta areny głównej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych.

Warto pamiętać, że wszystkie imprezy masowe mogą w tej chwili zgromadzić maksymalnie 150 osób. Uczestnicząc w nich należy pamiętać o zachowaniu stosownego odstępu między uczestnikami, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przypominamy o zasłonięciu ust i nosa.

Reklama