Zmodyfikowane genetycznie komary gotowe do wypuszczenia w USA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Firma Oxitec uzyskała zgodę od rządu Stanów Zjednoczonych na wypuszczenie zmodyfikowanych genetycznie komarów do przestrzeni publicznej. W ciągu dwóch lat, szacuje się, że firma wypuści kilka milionów owadów.

Obecnie planuje się wypuszczenie komarów w okolicy Teksasu i Florydy, gdyż firma potrzebuje akceptacji każdego ze stanu osobno.

Naukowcy mają nadzieję, że zmodyfikowane komary pozwolą wyeliminować takie choroby jak denga, chikungunya, żółta febra i Zika.

Część naukowców ma jednak wątpliwości, czy nowa technologia jest gotowa do wprowadzenia. Ryzyko bowiem nie zostało według nich wystarczająco oszacowano. Wielu twierdzi, że mogą wystąpić potencjalne niezamierzone konsekwencje wypuszczenia owadów do dziczy. Badacze wskazują, że nie ma na przykład żadnych danych na temat tego, co spowodują reakcje alergiczne u ludzi.

 

 

Głosy sprzeciwu nie zostały jednak wysłuchane i komary już niedługo zagoszczą w Stanach Zjednoczonych. Jakie będą tego konsekwencje? Jak się okazuje – dopiero się przekonamy.

Reklama