Zakup broni znacząco wpływa na ryzyko samobójstwa – wskazują nowe badania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badacze wskazują, że zakup pierwszej broni zazwyczaj związany jest z chęcią samoobrony przed potencjalnymi zagrożeniami.

Naukowcy opublikowali w The New England Journal of Medicine bardzo interesujące badania dotyczące osób, które zakupiły swoją pierwszą broń, a konkretniej – pistolet. Jak się okazuje, fakt kupienia broni znacząco wpływa na szanse popełnienia samobójstwa. Przeanalizowano ponad 700 000 przypadków osób, które kupiły swoją pierwszą broń, by zestawić to z osobami, które nie kupiły broni.

Mężczyźni, którzy kupili broń byli 8 razy bardziej narażeni na zabicie się za jej pomocą w ciągu najbliższych 12 lat niż osoby, które nie zdecydowały się na taki zakup. Co ciekawe, w przypadku kobiet jest to aż 35 raz większa szansa, choć należy zaznaczyć, że mężczyźni posiadają znaczną większość broni.

– Wiem, że kobiety częściej targają się na swoje życie, ale używają mniej zabójczych środków niż mężczyźni – mówi doktor Amy Street z Uniwersytetu w Bostonie – To ma sens: gdy kobiety zaczynają używać bardziej zabójczych środków, widać dramatyczny wzrost skuteczności samobójstw.

Dr Studdert z zespołu przeprowadzającego to badanie dodaje:

– Widzimy dowody na to, że ludzie kupują broń, bo mają plan popełnienia samobójstwa. Ryzyko zabicia się przez osobę posiadającą pierwszą broń jest wysokie przez 12 lat i w tym okresie, po pierwszym miesiącu od zakupu – wystąpiło 52% samobójstw. W tym czasie, broń wydaje się być zawsze obecnym ryzykiem – zawsze gdzieś tam jest.

Większość osób, które targa się na swoje życie nie umiera. Próby samobójcze znacząco przewyższają liczebnie dokonane samobójstwa w stosunku 8:1. Dr Matthew Miller, profesor Northeaster University, a także jeden z autorów badania twierdzi, że:

– Wiele prób samobójczych jest kwestią impulsu, a kryzys, który do niech prowadzi jest przelotny. Metoda, jaką użyje się do popełnienia samobójstwa, determinować będzie zazwyczaj czy próba się powiedzie czy nie. Z bronią – zazwyczaj nie ma drugiej szansy.

 

ŹRÓDŁO: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMsa1916744?af=R&rss=currentIssue

Reklama