Nic już nie będzie tak samo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nic już nie będzie tak samo. Nie oszukujmy się. Tylko to wcale nie znaczy, że będzie gorzej – będzie po prostu inaczej. Niezależnie od technologicznego zaawansowania świata pewne rzeczy pozostają niezmienne, jak choćby rytm przyrody, czy podstawowe potrzeby człowieka, a wśród nich potrzeba miłości i przynależności. Ostatni czas przymusowej izolacji wielu z nas odczuło niezwykle intensywnie, a szczególnie ci, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe, kiedy nie sposób było zneutralizować poczucia osamotnienia towarzystkimi spotkaniami, czy uczestniczeniem
w wydarzeniach kulturalnych. Warto tutaj rozróżnić izolację od samotności, gdzie ta pierwsza jest obiektywna i często narzucona, a ta druga zupełnie subiektywna, za to oba zjawiska oddziałują na zdrowie psychiczne i fizyczne. Chociaż homo separatus ma niezliczone możliwości nawiązywania relacji przez internet, to agencje matrymonialne przeżywają renesans. Dlaczego coraz więcej osób poszukując towarzysza życia ufa ludziom, a nie algorytmom?

W zeszłym roku naukowcy z Ohio State University zbadali związek między samotnością a kompulsywnym używaniem aplikacji randkowych. Przeprowadzili wywiady ze studentami, spędzającymi wyjątkowo dużo czasu na przesuwaniu kolejnych profili potencjalnych partnerów  w lewo, czy w prawo – i odkryli straszną pętlę zwrotną: im bardziej jesteś samotny, tym bardziej uparcie będziesz szukać partnera, a  z im większą ilością negatywnych wyników będziesz mieć do czynienia – tym bardziej będziesz odizolowany od innych ludzi. Ta prawidłowość dotyczy w równym stopniu mężczyzn i kobiet.

Niemożliwym jest porównać uważność drugiego człowieka z czułością pozbawionego empatii algorytmu. Po miesiącach przymusowo spędzonych przed wszelkiego rodzaju ekranami,  na wirtualnych spotkaniach firmowych i towarzyskich niczego tak nie pragniemy, jak autentycznego kontaktu z żywym człowiekiem.

Miłości, szacunku, ciepła, atencji i akceptacji potrzebujemy zawsze – w każdej rzeczywistości, tylko dopiero ta narzucona wielu osobom uwypukliła ich wartość i znaczenie.

 
Reklama
 
Reklama

Potius sero quam numquam – lepiej późno niż wcale.

 

Agata Igras – Dyrektor Zarządzając polskiego biura ekskluzywnej agencji kojarzenia par Berkeley International.

Reklama