Mikro-wątroby z ludzkiej tkanki przeszły pozytywne testy na szczurach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Naukowcy stworzyli w pełni funkcjonalne mikro-wątroby z komórek ludzkiej skóry, które następnie przetransplantowali do szczurów.

Około 17 000 osób w USA czeka na przeszczep wątroby, który potrafi kosztować. W 2017, rachunek za tego rodzaju operację wynosił 812 500 $. Badania zatem mogą znacząco się przyczynić do stworzenia rzeczywistości bez darczyńców organów, gdyż będzie można jest wyprodukować w laboratorium bez konieczności pozyskiwania ich od żyjących lub niedawno zmarłych ludzi. Potrzeby transplantacji są bowiem dużo wyższe niż, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, możliwości pozyskania tych organów ze społeczeństwa.

– Wierzę, że to bardzo ważny krok, bo w końcu wiem, że jest to możliwe – mówi Alejandro Soto- Gutiérrez, badacz z Uniwersytetu w Pittsburgu. – Możemy stworzyć cały, funkcjonalny organ z komórek skóry.

W przyszłości, tzw. biofabrykacja może pomóc w niedostatku organów do przeszczepów, przyspieszyć ten proces i zmniejszyć jego koszt.

– Planujemy stworzyć mini organy ludzie, które są uniwersalne – mówi Alejandro Soto- Gutiérrez – To zmieniłoby paradygmat przeszczepów.

Badanie polegało na tym, że wychodowane wątroby z ludzkiej skóry były następnie wszczepione szczurom, które zostały wychodowane w ten sposób, by mieć immunosupresję, czyli ich przeciwciała i komórki odpornościowe wytwarzają się znacznie wolniej niż u przeciętnego osobnika. Dzięki temu była dużo mniejsza szansa na odrzucenie obcego organu. Po 4 dniach od przeszczepu, badacze rozcięli zwierzęta, by zobaczyć jak funkcjonuje ludzka wątroba w szczurzym ciele. We wszystkich przypadkach, wystąpiły pewne problemy z przepływem krwi w okolicach oraz w środku przeszczepu. Niemniej, wątroba funkcjonowała poprawnie, a szczury miały białka ludzkie w swojej krwi.

– Jeśli wszystko pójdzie dobrze i inne technologie nas nie wyprzedzą, jest szansa, że za około 10 lat będziemy mogli wykonywać uniwersalne przeszczepy wątroby. – mówi Alejandro Soto- Gutiérrez.

 

Źródło: https://www.inverse.com/mind-body/lab-grown-mini-human-livers

Reklama