Hormony sprawiają, że kobiety i mężczyźni inaczej doświadczają alkohol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według najnowszych badań, kobiety piją mniej niż mężczyźni, ale są bardziej narażone na uszkodzenie ciała i choroby powiązane z alkoholem.

W badaniu przeprowadzonym na myszach, naukowcy odkryli, że znaczącą rolę odrywa w spożywaniu alkoholu estrogen. To właśnie dzięki niemu, picie alkoholu jest dużo bardziej atrakcyjne dla kobiecego mózgu.

Badania opublikowane w Journal of Neuroscience odpowiadają na pytanie, dlaczego kobiety z problematycznym podejściem do alkoholu mogą szybko popaść w alkoholizm w przeciwieństwie do mężczyzn.

– Kobiety dużo szybciej przechodzą z problemu alkoholowego do alkoholizmu i szybciej doznają negatywnych skutków zdrowotnych powodowanych alkoholem, takich jak wzrost ryzyka nowotworu, uszkodzenia wątroby, chorób serca oraz mózgu – mówi współautorka badania

Amy Lasek, psychiatra na Uniwersytecie w Illinois. – Jeśli picie alkoholu jest częste w sytuacjach, kiedy poziomy estrogenu są wysokie, może to doprowadzić do zarówno problemów zdrowotnych wynikających z picia alkoholu, jak i uzależnienia.

Choć badania zostały przeprowadzone jedynie na myszach, dają obiecujące wyniki w stosunku do ludzi.

Estrogen ma duży wpływ na dopaminę oraz katalizuje wrażliwość kobiet na substancje takie jak alkohol. Dopamina, często określana jako hormon szczęścia, przekazuje informacje pomiędzy komórkami mózgu i pomaga regulować nastrój, motywację oraz ośrodek nagród.

Estrogen wpływa na dopaminę oraz picie w dwójnasób – hormon może sprawić, że neurony staną się wrażliwe na alkohol i będą wytwarzać więcej dopaminy. Wysoki estrogen może wpływać także na zwiększoną konsumpcję alkoholu oraz wpadanie w ciągi alkoholowe.

Naukowcy zmniejszyli liczbę receptorów estrogenu zarówno wśród samców jak i samic myszy  i sprawdzili jak będą reagowały na zachowania związane za alkoholem. Wpłynęło to pozytywnie na samice i zmniejszyło wpadanie przez myszy w ciągi alkoholowe, ale nie miało żadnego wpływu na samce. Dlaczego tak jest – niestety nie wiadomo.

– Te rezultaty wskazują, że inne mechanizmy w mózgu powodują ciągi alkoholowe u samiec i samców mówi Amy Lasek – Jest to cenna informacja, ponieważ oznacza to, że inne podejścia mogą być wymagane, by zmniejszyć wpadanie w ciągi alkoholowe wśród mężczyzn oraz kobiet.

Obecnie, mężczyźni są narażeni dwukrotnie bardziej na ciąg alkoholowy niż kobiety, aczkolwiek w ciągu ostatniej dekady kobiety piją więcej niż kiedykolwiek. W ciągu ostatnich 10 lat, choroby związane z alkoholem wzrosły wśród kobiet o 84%, a u mężczyzn o 35.

 

Źródło: https://www.inverse.com/mind-body/men-women-alcohol-difference-study

Reklama