Uber twierdzi, że 76% kierowców straci pracę, jeśli uzna ich za pracowników

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Flickr

Firma zrobiła analizę na podstawie kierowców w Kalifornii i okazało się, że w przypadku zatrudnienia kierowców jeżdżących Uberem, pracę straciłoby jakieś 158 000 z 209 000 kierowców, a ceny podskoczyłyby od 20-120%.

 

Jest to aż 76% jeżdżących Uberem kierowców. Największe straty byłyby w obszarach wiejskich.

 

– Zmiana w systemie zatrudniania zmusiłaby nas to ograniczenia osób, które mogą jeździć Uberem w celu odpowiedniego zarządzenia kosztami ustalanymi per pracownika – twierdzi reprezentant firmy.

 

Większość ekonomistów zgadza się, że system musiałby się zmienić, gdyby Uber zatrudnił swoich kierowców, jednakże liczby te potrzebują nieco kontekstu. Na ten przykład – obszary wiejskie mają bardzo mało kierowców, którzy jeżdżą rzadko, jedynie kilka godzin w tygodniu. Jeśli kierowcy byliby pracownikami, platforma działałaby lepiej – twierdzi Michael Reich, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley.

 

– Niektórzy kierowcy, którzy jeżdżą ponad 40 godzin w tygodniu zmniejszą ilość przewozów – twierdzi Reich – Wielu z nich, którzy jeżdżą mniej niż 40 – zwiększy natomiast ich ilość.

 

Wszystko to związane jest z nowym prawem kalifornijskim, które wejdzie w życie od 1 stycznia. Zgodnie z nim – każdy zarabiający dorywczo musi zostać uznany za pracownika.

Reklama