Starman: Mike Ortlion

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dziesięć w skali bufora. Grot, bom, zwrot przez rufę. Niebo sine niczym zwłoki gruzińskiego saneczkarza. Jechał za szybko i wypadł z toru. Pamiętamy. Zwijamy żagle i przerzucamy się na silnik. Część załogi się chowa, część płacze.

„Jo czy ni”

Woda uspokoiła się na tyle, że mogliśmy zacząć gadać o czymś innym niż o przetrwaniu. Słońce lizało opalizujące liście zarośli. Lekki wiatr muskał nasze skronie  a majowa nieznośna zieleń dodała nam wigoru.

Skąd jesteś? Skąd to się wzięło?

– z Chełmży i z Chełmna –  odpowiada Mike Ortalion

Przez jakiś czas zaczęliśmy analizować miejscową gwarę. „Być albo nie być” oto jest pytanie. Jak go poznałem nie miałem pojęcia, że silnikiem jego sztuki  nie jest benzyna, a  jednak może trochę wiatru a tym bardzie język.

Mike i 33 innych obserwujących

W naszej rozmowie zaczynamy się rozklejać . Pora na konkret, bo tak na serio poznaliśmy się przez wspólnego, Andrzeja. Lepiej go nie wciągać, ale to dobry ziomek. Mike odpala radio. Rozbrzmiewa „Lady” Modjo.

– Jak zacząłeś malować, czemu i po co. Po co?

Majk milczy, a ja zaczynam wkładać jego myśli do mieszalnika z farbą. Patrzę jak zaczyna się jego kariera. Jest deska, oczywiście. Graffiti, bzdury, skate shop, szablony, Banksy, 2006-2005, toruńskie malarki i ich warsztat plus flakon,  Londyn. Dobra, jedziemy. Nie no już nie tam, bo się rozstałeś.

Majster 7 rano, Hiszpania.

Majk nauczył mnie spokoju jak nikt inny, może dlatego poszedłem po zakupy. Byłem zupełnie zaskoczony, że za kasą stał Majk?

– jak Ty to robisz, stary?

–  to nie jest magia, to  polega na równoważeniu  sztuki, pokory, pracy. To świadczy o niezależności. Lepiej pracować na budowie i wymalować cały Gibraltar, niż stroszyć się i czekać na mannę z nieba .

Racja. Opór  racja.

– a co tak pachnie?

Tak pachnie soczewica. Tak pachnie mandala. Tak pachnie miłość. Tak pachnie wolność  i historia naszej  staropolskiej kuchni.

Mike Ortlion  – z wykształcenia historyk.  Artysta, malarz, twórca graffiti oraz murali. Edukator. Jego ściany  można zobaczyć m. in  w Polsce oraz  na  Gibraltarze.  Mieszka i pracuje w Hiszpanii.

@mikeortalion  #mikeortalion

Reklama