Minister Brazylii: Covid to świetna zasłona, żeby wyciąć puszczę amazońską

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin


Obecnie jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem państw jest Brazylia. Prezydent kraju, Jair Bolsonaro, jeszcze do nie dawna nie do końca wierzył w śmiertelność choroby COVID-19. Przy 392 tys. zarażeń i 25549 zgonach kraj stoi naprawdę na krawędzi, bowiem służba zdrowia w żadnym wypadku nie może zapanować nad pandemią. Szansy w tej sytuacji upatruje Minister Środowiska Brazylii, Ricardo Salles.

Jego zdaniem pustoszenie, jakie sieje w Brazylii koronawirus, jest świetną okazją do tego, by w tym czasie obejść przepisy narzucone przez inne kraje (dotyczące ochrony środowiska). Salles twierdzi, że rząd nie mógł sobie wymarzyć lepszego momentu na próbę poluzowania restrykcji dotyczących wycinki i ekologii.

Chodzi tu przede wszystkim o ratowanie puszczy amazońskiej. Wróć, w retoryce prezydenta Bolsanoro i ministra Sallesa raczej o kontynuowanie wypaleń i wycinki. O tym, że zdaniem brazylijskiego Ministra Środowiska koronawirus jest świetną zasłoną dymną dowiedziano się z klipu, który został nagrany z ukrycia podczas jednego z posiedzeń brazylijskiego rządu.

Swoje oburzenie wypowiedzią Sallesa wyrażają także parlamentarzyści Unii Europejskiej. Zdaniem Anny Cavazzini, rzeczniczki europejskiej polityki handlowej Zielonych, oświadczenia Minister Środowiska Brazylii są niewyobrażalnie rażącym potwierdzeniem tego, że rząd Bolsanoro rozbija krok po kroku przepisy dotyczące ochrony Amazonii, podczas gdy świat walczy z koronawirusem.

 

Źródło: https://news.mongabay.com/2020/05/brazil-minister-advises-using-covid-19-to-distract-from-amazon-deregulation/

Reklama