Naukowcy wynaleźli syntetyczne oko, które może przywrócić wzrok niewidomym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badacze ze Stanów Zjednoczonych i Hong-Kongu stworzyli syntetyczne oko, którego fotoreceptory naśladują te znajdujące się w oku ludzkim. Nowy prototyp jest obiecującym krokiem w stronę wyleczenia osób niewidomych.

Naukowcy nazywają swój wynalazek okiem biomimetycznym. Jest to bowiem połączenie nowoczesnej technologii i naśladownictwa naturalnie występujących fenomenów.

Choć jesteśmy w stanie obecnie wyleczyć wiele chorób i problemów z pełną sprawnością ludzi, oko wciąż sprawia wiele problemów. Bardzo trudno bowiem podłączyć sztuczne oko do mózgu w ten sposób, by umysł przetwarzał odbierane przez protezę sygnały w sposób dla siebie zrozumiały, a następnie przekuwał je na obraz.

Choć jeszcze nie testowano go na żywych stworzeniach, początkowe stadium badań sugeruje optymistyczne rezultaty. Obecnie, oko jest w stanie przetworzyć widziany przez siebie świat na obrazki w niskiej rozdzielczości. Sprawdzano to m.in. na literach alfabetu. Według badaczy, z czasem jak technologia będzie ewoluować, możliwe jest nawet stworzenie syntetycznego oka, które potencjalnie będzie lepsze od ludzkiego.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2285-x

Reklama