Rosja chce zakazać duchownym święcenia broni masowego rażenia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zgodnie z nowymi wytycznymi, które niedługo zostaną wprowadzone w życie przez rosyjski Kościół Prawosławny, duchowni powinni powstrzymać się od praktykowania błogosławieństw broni nuklearnej i masowego rażenia.

 

Przez ostatnie dwie dekady prezydent Władimir Putin sukcesywnie nawiązywał coraz bliższe stosunki z Kościołem Prawosławnym, a także ministerstwem obrony. Rosyjscy kapłani od dawna pojawiali się na zdjęciach podczas „chrzczenia” łodzi podwodnych, pocisków balistycznych i rakiet kosmicznych Sojuz. Od teraz ma się to zmienić.

 

Rosja chce zakończyć te praktyki, czego efektem ma być zatwierdzony przez Kościół Prawosławny dokument sporządzony przez specjalną komisję:

 

  • Błogosławieństwo broni wojskowej nie ma odzwierciedlenia w tradycji Kościoła Prawosławnego i nie odpowiada wartościom, a także naukom przez niego prowadzonym – jak wynika z dokumentu zamieszczonego na oficjalnej stronie moskiewskiego patriarchatu.

 

Ponadto możemy tam wyczytać o potępieniu prowadzenia błogosławieństw broni, które mogą zabić „nieskończenie wiele ludzi”. Negocjacje w sprawie nowych rozporządzeń będą prowadzone do pierwszego czerwca. Kościół chce w nie ponadto zaangażować opinię publiczną, by poznać zdanie obywateli Rosji.

 

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-russia-church/russian-priests-should-stop-blessing-nukes-church-proposal-idUSKBN1ZY2H6

Reklama