Badania pokazują, że jazda rowerem do pracy zmniejsza ryzyko zawału lub udaru o 24 procent

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badania obejmujące aż 300 tysięcy rowerzystów potwierdziły, że jazda jednośladem do pracy na świeżym powietrzu jest w stanie zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca lub nowotworu aż o 24 procent.

 

Dr Richard Patterson z oddziału epidemiologicznego MRC Uniwersytetu w Cambridge, który prowadził badanie, nawołuje do tego, by po załagodzeniu sytuacji z koronawirusem zwiększyć ilość ścieżek rowerowych, a także specjalnie wydzielonych pasów na ulicy. Jego zdaniem zwiększona aktywność fizyczna jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na poważne choroby.

 

– Ponieważ duża liczba osób zaczyna wracać do pracy wraz ze zmniejszaniem się restrykcji dotyczących COVID-19, jest to dobry czas dla wszystkich, aby przemyśleli swoje możliwości transportu. Ze względu na prawdopodobne poważne i długotrwałe ograniczenia transportu publicznego, przejście na korzystanie z prywatnych samochodów byłoby katastrofalne dla naszego zdrowia i środowiska. Zachęcanie większej liczby osób do spacerów i jazdy na rowerze pomoże ograniczyć długoterminowe konsekwencje pandemii – powiedział dr Patterson.

 

Co ciekawe, dostarczony raport sugeruje, że u badanych rowerzystów ryzyko przedwczesnej śmierci jest mniejsze o 20 procent, w porównaniu z kierowcami samochodów. Łącznie zauważono także 24-procentowy spadek liczby zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów i udarów, 16 procentowy spadek liczby zgonów z powodu raka oraz 11 procentowy spadek liczby wykrytych nowotworów.

 

Źródło: https://www.standard.co.uk/news/health/cycling-to-work-can-cut-risk-of-heart-disease-and-cancer-by-a-quarter-a4446131.html

Reklama