Mężczyzna skazany na karę śmierci za pośrednictwem Zooma

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W Singapurze, za pośrednictwem Zooma, skazano mężczyznę na karę śmierci.

 

Punithan Genasan, 37-letni Malezyjczyk w piątek dowiedział się o tym, że czeka go kara śmierci za udział w transakcji heroiny w 2011 roku. Podczas gdy cały Singapur jest w stanie izolacji, wyrok ogłoszono poprzez wideokonferencję:

 

  • Dla bezpieczeństwa wszystkich osób biorących udział w postępowaniu, rozprawa przeciwko Punithanowi Genasanowi została przeprowadzona za pomocą wideokonferencji – powiedział rzecznik singapurskiego sądu – to pierwszy przypadek, w którym o wyroku śmierci poinformowano w zdalny sposób – dodał.

 

Prawnik Genasana, Peter Fernando, powiedział, że nie wnosi sprzeciwu wobec wydania zdalnego wyroku na swojego klienta. Koniec końców było to tylko ogłoszenie kary, jaką 37-latek będzie musiał odbyć.

 

Wydarzeniem zainteresowały się światowe organizacje broniące praw człowieka:

 

  • Użycie kary śmierci przez Singapur jest z natury okrutne i nieludzkie, a użycie zdalnej technologii, takiej jak Zoom, aby skazać człowieka na śmierć, jest co najmniej obrzydliwe – powiedział Phil Robertson, zastępca dyrektora Human Rights Watch w Azji.

Z kolei swoje zdanie na ten temat wypowiedziało też Amnesty International:

 

– Zarówno przez Zoom, jak i osobiście, wyrok śmierci jest zawsze okrutny i nieludzki. Ta sprawa po raz kolejny przypomina, że Singapur nadal przeciwstawia się międzynarodowemu prawu i standardom, nakładając karę śmierci za handel narkotykami – powiedziała doradca Amnesty International, Chiara Sangiorgio.

Reklama