Kozyrska x Sieczak | Jak to jest debiutować w czasach pandemii? [WYWIAD]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kozyrska x Sieczak, duet muzyczny, który powstał w drugiej połowie 2018 roku w Gdańsku. Tworzy go Joanna Kozyrska-Sieczak odpowiedzialna za teksty i melodię oraz Maciej Sieczak odpowiedzialny za kompozycję i warstwę instrumentalną. 22 kwietnia premierę miała ich EP-ka „Jeszcze będzie pięknie”.

W rozmowie z Justyną, autorką bloga Towarzyska, Joanna i Maciej.

Jeszcze będzie pięknie?
Oczywiście, mocno w to wierzymy. Świat po prostu potrzebuje chwili oddechu i pewnie my ludzie też. Traktujemy ten czas jako konieczną pauzę, żeby bardziej docenić naturę i to, co się ma, chociażby możliwość chodzenia na koncerty. Z drugiej strony ,ludzie zauważają, że wiele rzeczy nie jest tak naprawdę potrzebnych do szczęścia i być może skłoni ich to także do refleksji oraz zmiany podejścia po pandemii. Chyba nie chcielibyśmy wracać do tego, co było, skoro jest szansa, żeby zbudować lepsze, bardziej przyjazne i naturalne otoczenie dla nas wszystkich.

Jak to jest debiutować podczas epidemii?
Na pewno trochę inaczej niż sobie wyobrażaliśmy. Sytuacja zaskoczyła chyba wszystkich, ale staramy się promować debiutancką EP-kę, podchodząc kreatywnie do sytuacji i wykorzystując te sposoby promocji, które są obecnie w zasięgu ręki.

 
Reklama
 
Reklama

W obecnej sytuacji branża kulturalna jest bardzo zagrożona, obawiacie się, że nikt o Was nie usłyszy?
Wiesz co, nie ma w nas na razie takiej obawy, fakt jest taki, że nadal pozostajemy „mało znani dla szerokich mas”, ale do wszystkiego potrzeba czasu i cierpliwości. Pomimo przestoju branży cały czas robimy małe kroki do przodu i tak jak wcześniej, skupiamy się na promocji w social mediach i wszędzie tam, gdzie obecnie to jest możliwe.

 

Promocja płyty bez koncertów i spotkań z ludźmi, czy tak się da?
Faktycznie, mieliśmy zaplanowane kilka koncertów promocyjnych, które musieliśmy odwołać, przełożyć, ale na razie nie potrafimy podać konkretnych terminów. Niebawem planujemy zagrać mini koncert online z transmisją live na naszym Facebooku. Co do promocji bez spotkań i koncertów to uważamy, że jest to możliwe, ponieważ każdy ma teraz pod ręką nowoczesne narzędzia. Być może skala oraz efekt nie będzie tak duży, jak w świecie gdzie można grać koncerty i wchodzić w interakcje z ludźmi, niemniej jest to dużo bardziej realne niż 15-20 lat temu.

Duet w życiu i na scenie, czy tylko na scenie?
Najpierw duet w życiu natomiast dopiero później pojawił się pomysł wspólnego tworzenia. Chyba musieliśmy dojrzeć do tej decyzji i wcześniej pozbierać indywidualnie różne doświadczenia muzyczne.

 
Reklama

Na co dzień żyjecie z muzyki, czy to Wasz plan B?
Nie nazwalibyśmy tego planem B, nie traktujemy tego jako rachunku zysków i strat. Mamy dużą potrzebę tworzenia i chcemy spełniać nasze ambicje muzyczne, to nas napędza do działania. Pracujemy na etatach, ale to dobrze, ponieważ dzięki temu możemy materializować nasze plany. Bez tego byłoby trudniej.

Do kogo kierujecie swoją muzykę?
Wydaje nam się, że naszym odbiorcą jest świadomy słuchacz, dla którego tekst jest równie ważny, jak muzyka. Nie celujemy w masową publiczność, raczej znajdujemy się po tej bardziej niezależnej stronie.

Jakiej muzyki słucha się u Was w domu?
U nas w domu wybrzmiewa przeróżna muzyka, rozstrzał gatunkowy jest naprawdę spory.
Ostatnio słuchamy nowości: Fiona Apple, The Weeknd, Kasia Lins, The Strokes, Ed O’Brian, Haim + kilka playlist. Jest teraz czas, żeby być na bieżąco, nadrabiamy także literaturę.

Dzisiaj ciężko zaplanować cokolwiek, zatem nie będę Was pytać, jakie najbliższe plany koncertowe, ale spytam: Gdzie widzicie się za 10 lat?

Ciężko powiedzieć, nasz styl działania nie opiera się na aż takim wybieganiu w przyszłość. Skupiamy się mocno na realizacji tego co tu i teraz. Aktualnie bardzo intensywnie przygotowujemy piosenki na pełnowymiarowy album, który chcemy nagrać w sierpniu tego roku. Będzie super, jeśli za 10 lat będziemy nagrywać kolejne albumy i jeździć z nimi w poważne trasy.

Wymarzone miejsce na koncert?

Na dzień dzisiejszy Stary Maneż lub B90, Ulica Elektryków, oczywiście w Gdańsku.

Reklama

Nowa Fala kobiet

Filmy czeskiej nowej fali jako feministyczne manifesty Jednym z najważniejszych