Koniec plastiku? Stworzono butelki oparte na roślinach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nowy świat, nowa rzeczywistość. I nowe butelki. Naukowcy z Niderlandów stworzyli nowe rodzaj butelki opartej na roślinach, która rozkłada się w ciągu roku. Projekt został wsparty już przez takich gigantów jak Carslberg, Danone i Coca-Cola.

Szef firmy biochemicznej Avantium, odpowiedzialnej za projekt butelki, ma nadzieję, że zrewolucjonizuje to sposób, w jaki produkujemy butelki już z końcem tego roku. Dzięki temu zanieczyszczenie plastikiem i opieranie się na paliwach kopalnych znacząco się zmniejszy i utoruje drogę do nowej, zielonej rzeczywistości. Plany firmy mają na celu wprowadzenie produktu na półki sklepowe do 2023 roku

Obecnie na całym świecie zużywa się każdego roku około 300 milionów ton plastiku wyprodukowanego z paliw kopalnianych, które są jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego na świecie. Większość nie jest recyklingowana i ląduje na dnach oceanów. Dzięki nowemu patentowi, ma się to zmienić.

– Ten plastic ma bardzo interesujące właściwości, gdyż nie opiera się na paliwach kopalnianych i można go poddać recyklingowi, ale także degraduje dużo szybciej niż normalny plastik – mówi Van Aken z firmy Avantium.

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2020/may/16/the-end-of-plastic-new-plant-based-bottles-will-degrade-in-a-year?

 

Reklama