Badane kobiety nie podzielają fascynacji mężczyzn futurystycznymi seks-robotami

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Fascynacja technologią przyszłości potrafi być bardzo absorbująca. Odkrycia naukowe, które ułatwiają nam życie, są też ogólnodostępne w wielu sklepach, lecz część z nich jest jeszcze w sferze naszych marzeń i fantazji. Jedną z takich rzeczy są seks roboty.

 

Przeprowadzono badania, które były zainspirowane częściowo dzięki serialowi science fiction – Westworld:

 

  • Te dzieła sztuki świetnie demonstrują etyczne dylematy związane z nadejściem sztucznej inteligencji i interakcji człowiek-robot – wyjaśnia autor badania, Mads Nordmo Arnestad, profesor psychologii społecznej w BI Norwegian Business School – Co czyni człowieka człowiekiem? Co nas w ogóle odróżnia od zwierząt i przedmiotów materialnych? – dodaje.

 

  • Istnieje wiele badań sugerujących zjawisko postrzegania zabawek erotycznych jako niewierności. A co, jeśli mógłbyś podzielić się z wibratorem papierosem i mu się wyżalić? W którym momencie ludzie odbierają pewne zachowania, jako akt niewierności? – zastanawia się Arnestad.

 

Do badania zaproszono 163 kobiety i 114 mężczyzn, którzy przeczytali historię o wysoce realistycznym robocie zaprojektowanym wyłącznie z myślą o seksie. Do tego dodano kwestionariusz dotyczący tego, jak zareagowaliby, gdyby ich partner był właścicielem takiego robota, który ponadto by z niego czynnie korzystał. Naukowcy analizując wyniki badań dostrzegli kilka wyraźnych różnic w postrzeganiu robota przez kobiety i mężczyzn.

 

Panowie w przeważającej większości odpowiedzieli, że mają nadzieję na opracowanie takiego robota. Kobiety z kolei podkreślały, że gdyby ich partner korzystał z niego, wzbudzałoby to w nich poczucie zazdrości. Arnestad wysnuł wniosek, że mężczyźni chętnie zaangażowaliby zaprogramowanego przez nich seks-robota w ich relacje. Z kolei kobiety wręcz przeciwnie, chciałyby, by ich partnerzy się ich pozbyli.

 

A czy Wy znaleźlibyście miejsce w relacji ze swoim partnerem/partnerką dla takiego robota?

 

Źródło: https://www.psypost.org/2020/05/men-incorrectly-believe-their-female-partners-would-be-okay-with-them-having-a-futuristic-sex-robot-56759?fbclid=IwAR1aBrtdc7PNLqVRU65Bl7KyCh1CyzJL-BbNrqZM9uYUNoGCjTCssbyCp-I

Reklama