Wirtualne protezy pozwalają niewidomym “widzieć” litery “pisane” na ich mózgu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Współczesna technologia daje naukowcom szerokie pole do popisu na wielu płaszczyznach. Możemy poczytać o różnych badaniach, które chociażby dekadę temu byłyby nie do zrealizowania. Jednym z nich jest ostatnia próba zastosowania tak zwanych „wizualnych protez”.

 

Neurobiolog Michael Beauchamp i neurochirurg dr Daniel Yoshor przeprowadzili serię eksperymentów, które napawają sporym optymizmem wszystkie osoby, które straciły wzrok. Otóż badacze wygenerowali litery w mózgach niewidomych przy pomocy elektrod, które z kolei wywołały tak zwane fosfeny. Są to maleńkie punkciki (podobne do blasku) które ludzie potrafią dostrzegać bez dopływu żadnego rzeczywistego światła do ich oczu.

 

Fosfeny, określane jako mechaniczne gwiazdy, pojawiają się, gdy na przykład drapiemy się po obu powiekach jednocześnie. Badania Beauchampa i Yoshora pokazały, że można wytwarzać w mózgu żywe fosfeny, po wcześniejszej stymulacji elektrycznością. Zobaczyć to mogą niewidomi.

 

Aby było to możliwe, w ich mózgach wpierw muszą znaleźć się elektrody. Autorzy badania stwierdzili, że da się wygenerować fosfeny między umiejscowionymi elektrodami, tworząc swego rodzaju kropki, które są połączone prądem. Zespół założył układ elektrod pięciu uczestnikom badania – trzem widzącym i dwóm niewidomym osobom. Elektrody znajdowały się w szczególności nad obszarem mózgu znanym jako V1, gdzie informacje z siatkówki kierowane są do wczesnego przetwarzania. Działa on jak mapa odpowiedzialna za różne strefy naszego pola widzenia.

 

W ten sposób wszyscy badani, w tym przede wszystkim niewidomi, mogli zobaczyć różne litery, jak chociażby S, Z, M, N czy W. Kształty musiały być narysowane do góry nogami od tyłu, ponieważ w ten sposób informacja dociera do kory wzrokowej naszych oczu.

 

Co prawda jest jeszcze bardzo daleko do zakończenia prac nad umożliwieniem chociaż częściowego powrotu wzroku niewidomym, lecz wyniki badań Yoshora i Beauchampa są niewątpliwie bardzo optymistyczne.

 

Źródło: https://www.livescience.com/drawing-letters-on-the-brain.html?fbclid=IwAR1mjvy6mmFRbmjuOSIgy3VyQ-XjmX5MSyBvzhl5LHkiPWrg1anUZODD6AE

Reklama