Efekt koronawirusa? Zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu spadło aż o 60%

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zanieczyszczenie powietrza przez lata stanowiło ogromny problem nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. Wiele państw zdecydowało się na dopłaty do wymienianych pieców, tak zwanych kopciuchów, lecz, jak się okazało, najskuteczniejszy w zwalczaniu smogu jest koronawirus.

Koronawirus, który na dobre uziemił wielu z nas, a niektórych nawet odciął od dochodów na kilka miesięcy. Badania opublikowane na łamach czasopisma AGU Geophysical Research Letters wyraźnie wskazują, że zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu w północnych Chinach, Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych spadło aż o 60% na początku 2020 roku, w porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy.

Dwutlenek azotu jest wysoce szkodliwym dla naszych płuc gazem, który przedostaje się do atmosfery w wyniku spalania, spalin samochodowych i działalności przemysłowej. Poprawa jakości powietrza będzie prawdopodobnie tymczasowa, lecz da naukowcom wgląd do badań nad przyszłością prac mających na celu zmniejszyć zanieczyszczenie.

Jakby nie patrzeć, ten niezamierzony eksperyment to jedna z naprawdę niewielu pozytywnych sytuacji, które przyniósł koronawirus. Jednakże, spadek dwutlenku azotu spowodował z kolei wzrost poziomu ozonu powierzchniowego w Chinach. Ozon jest wtórnym zanieczyszczeniem powstającym w przypadku sytuacji, w której światło słoneczne i wysoka temperatura katalizują reakcje chemiczne w niższych częściach atmosfery.

Ozon, zazwyczaj w okresie zimowym, jest niszczony przez tlenki azotu. Zależność jest więc prosta. Mniej tlenków azotu równa się większej ilości szkodliwego dla płuc i serca ozonu. Niemniej, dywagacje co do tego, jak sobie z tym poradzić, powinniśmy zostawić naukowcom. Ci z kolei z zadowoleniem patrzą na średnie zmniejszenie poziomu dwutlenku azotu w Europie o 38%, a w chińskich miastach o 40%.

Źródło: https://news.agu.org/press-release/covid-19-lockdowns-significantly-impacting-global-air-quality/?fbclid=IwAR2RZldsmWIHfFoJdi5lb3NafJjjBmW_Tz8XSPRR3AubPrpp2Ik84HMYVZE

Reklama