Słuchowisko radiowe z rapową płytą – Radio Inżynierska

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zamknięci przez ostatnie tygodnie w swoich mieszkaniach wszyscy poszukujemy kontaktu z innymi ludźmi. Przez dłuższy czas nawet wyjście do parku groziło mandatem, a dzisiaj po ulicach chodzimy zamaskowani prawie jak bohaterowie serialu Dom z papieru. Dzwonimy do siebie, by nawzajem okazywać sobie wsparcie, piszemy długie posty w mediach społecznościowych i dyskutujemy w nich nie tylko o naszych doświadczeniach izolacji. Dzięki temu udaje się nam poczuć choćby tę namiastkę obecności drugiego człowieka. A gdyby w Waszej kamienicy grupa przyjaciół stworzyła radio, do którego moglibyście zadzwonić i… porapować? To punkt wyjścia dla nowatorskiego projektu Radia Inżynierska, który łączy w sobie formę kilkuodcinkowego słuchowiska radiowego z rapową płytą. W każdej z odsłon troje prowadzących radio łączy się z mieszkańcami kamienicy przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze, którzy opisują swoje doświadczenia w trakcie kwarantanny. Głosów udzielą polscy aktorzy (i nie tylko!) teatralni i filmowi młodszego oraz średniego pokolenia. Głównymi bohaterami są OBI_1 (Nikodem Rozbicki), CHYŻY (Piotr Witkowski), DORSZU (Dorota Androsz). W pierwszym odcinku pojawili się ponadto: Andrzej Chyra, Ewa Skibińska, Tomasz Cymerman, Aleksandra Matlingiewicz oraz Bartosz Gelner. Dla większości zaproszonych gości jest to pierwsza próba zmierzenia się z rapową formą wyrazu. Szczególnie wartym podkreślenia jest, że pilotowy odcinek został w całości zrealizowany w warunkach pełnej kwarantanny. Żaden z aktorów i realizatorów nie miał okazji spotkać się ze sobą na żywo. Telefony i komputery wariowały z przegrzania!

Kogo usłyszymy?

Nikodem Rozbicki – aktor teatralny i filmowy. Debiutował w głośnym i docenionym na Berlinale filmie Katarzyny Rosłaniec “Baby Blues”, a projekt „Radio Inżynierska” to jego debiut w roli reżysera słuchowiska radiowego.

Michał Kurkowski – dramaturg teatralny i autor scenariuszy spektakli. Od 2016 roku związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Doktorant w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Mikołaj Dobber – producent i kompozytor muzyki filmowej, założyciel zespołu Cool Plants i Funktor. Odpowiedzialny m.in. za debiutancką płytę Ofelii (Warner Music Poland), jank1llera, P.Unity. Jego piosenki znalazły się w filmach takich jak „Szatan Kazał Tańczyć” (K. Rosłaniec) czy „Love Machines” (M.Materna)

Kuba Karaś – producent i kompozytor, wraz z Justyną Święs twórca duetu muzycznego The Dumplings. Z Piotrem Roguckim tworzy zespół Karaś/Rogucki. Producent wielu płyt, m.in. Marceliny. Laureat Fryderyka.

Dorota Androsz – aktorka, performerka i reżyserka. Ukończyła Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Od 2004 do 2006 aktorka Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2007 roku aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Piotr Witkowski – absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, od 2010 roku aktor Teatru Wybrzeże w Gdańska, zagrał m.in. w filmie “Proceder” o życiu i zagadkowej śmierci rapera Tomasza Chady.

 

Pierwszy odcinek do posłuchania poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=W4tgdx-8ZAY

Widać okres kwarantanny i czas epidemii w kulturalnym i artystycznym świecie, nie przeszkadza w tym, aby robić fajne i ciekawe inicjatywy! Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki!

 
Reklama

Reklama