Osoby regularnie chodzące do kościoła rzadziej popełniają samobójstwa?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nowe badania pokazują, że ludzie uczęszczający na msze i ceremonie religijne przynajmniej raz w tygodniu dużo rzadziej zmagają się z chorobami psychicznymi, które mogą prowadzić do samobójstw, narkomanii czy otruć. Przeprowadzający badanie studenci i wykładowcy na Harvardzie ponadto zauważyli zależność, która mówi, że wierzące kobiety są silniejsze psychicznie od mężczyzn.

  • Rozpacz jest czymś, co może spotkać każdego, kto zmaga się z poważnymi trudnościami lub stratami – powiedzieli dr Tyler VanderWeele, John L. Loeb i Frances Lehman – chociaż termin „śmierć z rozpaczy” został silnie powiązany z amerykańską klasą robotniczą zmagającą się z bezrobociem, jest to zjawisko, które ma szersze znaczenie. W związku z tym musimy szukać ważnych metod, by niektóre osoby przed tym chronić – dodali.

VanderWeele jest współdyrektorem Inicjatywy na rzecz Zdrowia, Religii i Duchowości na Uniwersytecie Harvarda. Jego zdaniem religię powinno się uważać za społeczną determinantę zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że uczęszczanie na nabożeństwa religijne można wiązać ze zmniejszonym ryzykiem różnych czynników, które mogą ludzi wprowadzić w stan rozpaczy. Ten z kolei jest jednym z czynników, przez które ludzie popełniają samobójstwa, narkotyzują się, a także popadają w alkoholizm.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane 66 492 kobiet, a także 43 141 mężczyzn. Wśród kobiet było 75 zgonów z rozpaczy (samobójstw, odurzeń). Wśród mężczyzn liczba ta wyniosła aż 306. Po uwzględnieniu wielu zmiennych, naukowcy odkryli, że kobiety, które uczęszczały na msze przynajmniej raz w tygodniu miały o 68% mniejsze ryzyko śmierci z powodu rozpaczy. U mężczyzn współczynnik ten wyniósł 33%.

  • Wyniki te uderzają nas podwójnie, między innymi z powodu panującej pandemii koronawirusa. Wiele nabożeństw zostało zawieszonych, a kościołów zamkniętych, więc musimy się zastanowić, co można zrobić, aby udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują – powiedział Ying Chen, jeden z członków Inicjatywy na rzecz Zdrowia, Religii i Duchowości na Uniwersytecie Harvarda.

 

Źródło: https://psychcentral.com/news/2020/05/10/regular-religious-service-attendance-tied-to-fewer-deaths-of-despair/156406.html

Reklama