Neandertalczycy mądrzejsi, niż nam się zdawało? Stworzyli najstarszy sznurek na świecie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Archeolodzy są zdania, że znaleźli najstarszy na świecie sznurek, który Neandertalczycy wykonali poprzez skręcenie ze sobą naturalnych włókien. Badacze ponadto stwierdzili, że to znalezisko jest dowodem na to, że w epoce kamienia nasi przodkowi byli prawdopodobnie dużo mądrzejsi, niż nam się wydawało.

Coraz trudniej powstrzymać twierdzenie, które mówi o tym, że neandertalczycy byli gorsi pod względem poznawczym od współczesnych ludzi. Sześciomilimetrowy fragment sznurka, który składa się z trzech różnych, skręconych włókien został odkryty w prehistorycznej jaskini Abri du Maras na południu Francji.

Naukowcy ponadto dodają, że wykonanie takiego sznurka wymagało dosyć sporej wiedzy na temat pozyskiwania tekstyliów:

Aby uzyskać takie włókno, niezbędna jest szczegółowa wiedza na temat wzrostu i sezonowości użytych do jego wykonania drzew. Nasi przodkowie z epoki kamienia potrzebowali ponadto zrozumienia pojęć matematycznych, takich jak pary, oraz podstwowych umiejętności liczenia, aby wytworzyć trójwarstwowy sznurek – powiedziała Marie-Helene Moncel, dyrektor we Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych.

Szacuje się, że znaleziony sznurek ma pomiędzy 41 tys. a 52 tysięcy lat.

Reklama

Koalizja

Bardzo, bardzo teraz. Właściwie w tej chwili. Gdzieś i może