Komentarz ekspercki: rekordowe wyniki w budownictwie mieszkaniowym – dobra prognoza dla rynku najmu

Nasze magazyny
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Komentarz ekspercki Rafała Malika, Dyrektora Biura Zarządzania Najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem dotyczący danych GUS nt. Budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń-grudzień 2018 roku.

Rekordowe wyniki w budownictwie mieszkaniowym to dobra prognoza dla rynku najmu

Reklama

Z roku na rok buduje się i oddaje do użytku coraz więcej mieszkań. W roku 2018, tak jak prognozowano, pobity został rekord oddanych do użytku lokali – przekazano ich aż o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Więcej jest też wydawanych pozwoleń na budowy, co przekłada się na zwiększenie ogólnego zasobu. Jest to także szansa na pobudzenie rynku najmu, który w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu.
Najnowsze dane GUS podają, że w ciągu całego roku 2018 oddano do użytku 184,8 tys. mieszkań. Deweloperzy przekazali do użytkowania 111,6 tys. lokali (60,4 proc. ogółu mieszkań), podczas gdy inwestorzy indywidualni 66,7 tys. (36,1 proc. ogółu). Łącznie zbudowali oni 96,5 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w 2018 roku. Dla porównania w 2017 roku było to 178 tys. lokali. Jak komentuje Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem: – Na tegoroczny wzrost znaczący wpływ mieli deweloperzy oferujący mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Należy się spodziewać nie tylko transakcji nastawionych głównie na sprzedaż. Wzrasta zainteresowanie inwestorów całymi pakietami mieszkań, a nie pojedynczymi lokalami, przeznaczonymi na wynajem.

W krajach Europy Zachodniej, a w szczególności w Niemczech, blisko co druga osoba nie mieszka w posiadanym na własność lokum, tylko korzysta z wygodnej opcji wynajmu. – Warto podkreślić, że umowa najmu mieszkania na dziesięć, a czasami nawet na piętnaście, dwadzieścia lat nie jest niczym wyjątkowym u naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce dla młodych ludzi ten sektor jest coraz atrakcyjniejszy. Rynek wynajmu stanowi integralną część rynku mieszkaniowego – dodaje Rafał Malik.

W 2018 roku rozpoczęto budowę 221,9 tys. mieszkań, co dało wzrost rzędu 7,7 proc. w porównaniu do roku 2017. Wydano także o 2,7 proc. więcej pozwoleń na rozpoczęcie budowy lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (257 tys.). Najmniejszy udział w ogólnej liczbie lokali oddanych do użytkowania miało budownictwo spółdzielcze notujące także wzrost (3,0 tys. wobec 2,3 tys. w 2017 roku). W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) ogółem oddano do użytkowania 3,5 tys. mieszkań, odnotowując tym samym wzrost o 6,0 proc. względem roku ubiegłego.
Rozwijające się w rekordowym tempie budownictwo mieszkaniowe może realnie pobudzić rynek najmu. Te doskonałe wyniki tylko potwierdzają, że w Polsce istnieje duże pole do rozwoju. Zdają sobie z tego sprawę inwestorzy, także ci instytucjonalni. – Fundusz Mieszkań na Wynajem jako pierwszy dostrzegł w tego typu najmie potencjał, za sprawą nowego pokolenia konsumentów, wpisujących się w trend mobilności. Dziś jeśli zechcą, to mogą mieszkać w Gdańsku, za pół roku w Warszawie, a za rok wybrać miasto za granicą. Dlatego wolą wynajmować, a własność nie stanowi dla nich priorytetu. Dodatkowo dalszemu rozwojowi mobilności zawodowej sprzyja znakomita sytuacja na rynku pracy – podkreśla ekspert.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w grudniu 2018 r. wyniosła zaledwie 5,8 proc.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to instytucja, która oferuje najem komfortowych, doskonale skomunikowanych mieszkań, zlokalizowanych w największych miastach w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nowoczesne budownictwo, przestronne wnętrza, mieszkania wykończone „pod klucz”, w pełni wyposażone kuchnie i łazienki, garaże i komórki lokatorskie oferowane są w wygodnym i bezpiecznym systemie najmu instytucjonalnego. W każdym z budynków funkcjonuje całodobowy serwis, który sprawdzi się w sytuacji awarii lub usterek.
Fundusz Mieszkań na Wynajem to instytucja zapewniająca elastyczne i stabilne warunki najmu. Oferta najmu skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i biznesu. Klientami Funduszu są korporacje, wynajmujące mieszkania dla pracowników wyjeżdżających na kontrakty oraz często podróżujących służbowo. W mieszkaniach możliwe jest także prowadzenie nieuciążliwej działalności gospodarczej.

Reklama