Szwecja rezygnuje z węgla dwa lata przed planem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Niektóre kraje silnie obstają przy tym, że to właśnie węgiel i elektrownie nim zasilane są główny źródłem zanieczyszczenia powietrza na Ziemi. Jednym z tych państw jest Szwecja, która postanowiła całkowicie z niego zrezygnować na dwa lata przed planem.

Szwecja jakiś czas temu dołączyła do europejskiego porozumienia, które zakłada całkowite wycofanie węgla z eksploatacji. Zakład energetyczny w Hjorthagen we wschodnim Sztokholmie ogłosił trwałe zamknięcie opalanej surowcem elektrowni KVV6.

  • Nadal pracujemy nad rozwiązaniami, które będą neutralne dla naszego klimatu. Naukowcy są zgodni: nie tylko musimy zredukować emisję do zera, lecz także opracować techniki, które pozwolą znacznie obniżyć poziom dwutlenku węgla w atmosferze – powiedział dyrektor generalny zakładu energetycznego w Hjorthagen.

Szwecja jest trzecim krajem w Europie, po Belgii i Austrii, który zrezygnował z węgla. Do 2025 roku z elektrowni węglowych zamierzają całkowicie zrezygnować Francja, Słowacja, Portugalia i Wielka Brytania.

Reklama

Koalizja

Bardzo, bardzo teraz. Właściwie w tej chwili. Gdzieś i może