Ilość goryli górskich wzrasta niezależnie od prognoz wyginięcia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Goryle górskie żyjące w okolicy Wirunga od lat były na granicy wyginięcia. Szacowało się, że nastąpi to w okolicach końca XX wieku. Niezależnie jednak od prognoz naukowców, gorylom udało się nie tylko nie wyginąć, ale także zwiększyć populację gatunku.

Badania pokazują, że ilość goryli zwiększyła się o 604 w porównaniu z 480 zaobserwowanymi osobnikami w 2010 roku. Obecnie znajduje się więc około 1000 goryli na globie. Jest to jedyny przykład człowiekowatych małp, których ilość na świecie nie zmniejsza się.

– To budząca nadzieję informacja, że goryla górskie wciąż zwiększają swoją populację zgodnie z trendem, który zapoczątkowany został dekadę temu – mówi Bas Huijbregts, menadżer konserwacji gatunków afrykańskich w WWF. – To rezultat imponującego, długofalowego wysiłku konserwacji pomiędzy trzema państwami, w ramach których żyją goryle oraz wieloma partnerami sprawy, który nie tylko wpływa pozytywnie na naszych bliskich krewnych, ale także wspiera życie lokalnych mieszkańców obszaru Wirunga.

Reklama

Koalizja

Bardzo, bardzo teraz. Właściwie w tej chwili. Gdzieś i może