Perypetie podskakującej głowy – recenzja komiksy: Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mike Mignola to człowiek instytucja, przynajmniej w komiksowym świecie. Znany przede wszystkim za sprawą serii Hellboy, opowieści o diable wychowanym przez amerykańskie służby. Marka ta osiągnęła ogromny sukces, doczekała się kilka ekranizacji, a także rozwinięcia wielu pobocznych wątków. Nakładem Wydawnictwa Kboom na polskim rynku ukazał się album Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza, kolejna boczna ścieżka prowadząca do szalonych światów kreowanych przez amerykańskiego autora.

Wyobraźcie sobie, że polityka to tylko przykrywka do prawdziwej walki o władzę. Ustawy, wybory,  obsadzanie rządów jest zabawą dla ludzkich pionków, bo gdzieś w na drugim planie pradawne istoty, demony i kosmici walczą o supremację. W ich planach Ziemia jest tylko narzędziem, zazwyczaj skazanym na rychłe zużycie. Tak przynajmniej kreuje swoje wizje Mike Mignola, w jego świecie jesteśmy równi mrówkom błąkającym się w otępieniu po porzuconej paczce czipsów. Na szczęście ludzka władza świadoma skali potęgi paranormalnych zjawisk postanowiła nie być bezczynną, od wieków szukając wsparcia wśród niezwykłych sojuszników. W Niesamowitej Dokręcanej Głowie i innych kuriozachpoznajemy specyficznego śmiałka, mechaniczną głowę zakończoną wkrętem. Służy ona Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Abrahamowi Lincolnowi, walcząc tym razem z zombie tłumaczem, pragnącym odczytać tajemniczą formułę i zawładnąć nad światem.

Mignola w charakterystyczny sposób łączy okultyzm, wiktoriańską grozę z humorem, tworząc zabawne historie o potępieniu, zjawach i innych strasznych rzeczach. W tym albumie doświadczmy nie tylko potyczek z żywymi trupami, ale również wypraw na marsa i mało znanych mitologii, zasadniczo buzującego kotła wszelkich możliwych związków wierzeń, legend i przesądów.  Kreska autora również ucieka od jednolitej klasyfikacji, balansując między mrocznym horrorem a lekką bajką. W efekcie całość przypomina baśń dla dorosłych, gdzie dojrzałość jest wymagana do wyławiania wszelakich nawiązań i ukrytych smaczków.

Historie zamknięte w Niesamowitej Dokręcanej Głowie i innych kuriozach to wspaniały test naszych kompetencji kulturowych. Każdy miłośnik historycznych ciekawostek, opowieści dziwnej treści i zbędnych faktów, między kadrami tego niepozornego komiksu, może odkryć wiele smaczków dla wytrawnych, rozrywkowych gustów.

 

Reklama

DC z bagien

Trudno stwierdzić czy wrażliwość czytelników uległa zmianie, a może postmodernizm