Wyspa Niue stała się pierwszym miejscem na świecie z całkowicie gwieździstą nocą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Na świecie jest wiele miejsc, które idealnie nadają się do tego, by podziwiać z nich gwiazdy. Nic jednak nie może równać się malutkiej wyspie Niue, którą uznano za prawdziwy raj dla astronomii.

Niue położona jest na wyspie koralowej na Oceanie Spokojnym w Polinezji. Cały jej teren wynosi zaledwie 260 kilometrów kwadratowych, zaś zamieszkuje ją nieco ponad 1600 osób. Zapewne w tym miejscu wielu z Was pomyśli, że ma więcej znajomych na fejsie.

Jak już mogliście się domyślić, mała populacja korzystnie wpływa na widoczność na niebie. 1600 osób zamieszkujących Niue nie produkuje szczególnie dużo światła, stąd niebo nocą jest idealnie ciemne. Dzięki temu jest świetnym miejscem do obserwacji gwiazd, z racji na perfekcyjną widoczność. Ponadto Niue uzyskało status kraju o idealnie ciemnym niebie, jako pierwsze takie miejsce na świecie.

Malutka wyspa Niue wobec tego zaczyna coraz więcej zarabiać na tak zwanej astroturystyce. Raporty pogodowe podają, że w tym celu na wyspę najlepiej udać się w czerwcu i sierpniu, ponieważ wtedy niebo jest najczystsze i jest na nim bardzo mało chmur.

Reklama