Koronawirus: czy za zmianę opon na letnie grozi mandat?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kwiecień plecień, za oknem przeplata się trochę zimy i trochę lata, lecz temperatury obecnie będą rosły. Pojawia się pytanie, czy można w obliczu izolacji i kwarantanny udać się do zaufanego warsztatu i wymienić ogumienie w naszych autach?

Kiedy wymienić opony w samochodzie?

Reklama

W lecie i przy wyższych temperaturach nie powinno się jeździć samochodem z zimowymi oponami. A to dlatego, że mieszanka przystosowana do chłodniejszych temperatur traci swoje właściwości powyżej 7°C, przez co dużo szybciej się zużywa, jest mniej przyczepna i wydłuża drogę hamowania. Kiedy wymienić opony w samochodzie.

Ciężko jest podać jedną konkretną datę. Ogólnie przyjęło się, że powinno się wymienić opony w samochodzie wtedy, gdy dodatnie temperatury się ustabilizują i będą wynosić około 7°C.

Koronawirus: czy za wymianę opon można dostać mandat?

Mimo w miarę wysokich jak na początek wiosny temperatur, wiele osób zastanawia się, czy można wymienić opony w swoim aucie w dobie pandemii koronawirusa. Sprawa nie jest oczywista, tak jak stanowisko policji, która uważa, że jeśli nie musimy tego robić, to nie powinniśmy.

Policjant sam będzie mógł ocenić, czy osoba wymieniająca opony musiała to zrobić z konieczności czy z chęci zabicia nudy. Policja ponadto podkreśla, że za samą zmianę opon nie ukaże. Zrobi to tylko wtedy, gdy kilka osób jednocześnie znajdzie się w tym samym miejscu w celu wymiany ogumienia, tym samym łamiąc zasady izolacji. Wówczas mandat otrzymać może osoba, która nie będzie potrafiła uzasadnić policjantowi decyzji o zmianie opon.

Koronawirus: jakie kary grożą za zmianę opon?

Tutaj również sytuacja nie jest jasna, ponieważ wszystko zależy od oceny sytuacji przez policjanta. Ten za wizytę u wulkanizatora, która podchodzi pod łamanie zasad izolacji, może wystawić mandat do 500 złotych. We wniosku o ukaranie przez sąd grzywna może wynieść od 5 do nawet 30 tys. złotych.

Reklama