Kokainowe hipopotamy Escobara mają przywrócić do porządku ekosystem w Kolumbii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Absurdalne? A jednak! Jak się okazuje, osiemdziesiąt z tak zwanych „kokainowych hipopotamów”, które zostały wypuszczone na wolność w 1993 po śmierci narkotykowego barona, mogą zmienić oblicze współczesnej Kolumbii.

Początkowo obawiano się, że zwierzęta zniszczą lokalną florę i faunę skutecznie niszcząc ekosystem, ale, jak wskazują najnowsze badania, zdaje się być zupełnie odwrotnie.

Hipopotamy bowiem mają mieć podobną rolę, jaką niegdyś sprawiały mamuty, ogromne leniwce czy wombaty.

Jak wskazuje John Rowan z Uniwersytetu w Massachusetts – „Nawet jeśli hipopotamy nie zastąpią idealnie żadnego z gatunków, które wyginęły, odnowią ważną część ekologii dotyczącą kilku lokalnych gatunków”.

Hipopotamy mają bowiem wielkość podobną do wielkich lam, które mieszkały niegdyś na tym obszarze. Wbrew poprzednim wątpliwościom, ich wpływ może pozytywnie wpłynąć na rozwój flory i fauny. Na ten przykład, odchody zwierząt, które miały początkowo zatruwać jeziora, doprowadzić mają do znaczącego zwiększenia produktywności w zakresie łowisk, podobnie jak ma to miejsce w Afryce.

Choć badania Rowana są kontrowersyjne, jak wskazuje autor – „Wszystko czego potrzebujemy to otwarty umysł i nieco kreatywności.

Źródło: huffpost.com

Reklama