Dlaczego niektórzy mężczyźni mają rude brody, mimo innego koloru włosów?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Około 1-2% ludzi na świecie ma naturalnie rude włosy. Czasem jednak można zauważyć mężczyzn, którzy mimo blond lub ciemnych włosów mają rdzawy kolor brody. 

Zjawisko to zbadała Nina Jablonski, profesor prowadząca badania na uniwersytecie Penn:

  • Obserwowałam wielu, szczególnie młodych, mężczyzn z rudymi włosami i brodami, a także tych blondynów z rudymi brodami – powiedziała portalowi Live Science.

Warty odnotowania jest fakt, że najwięcej rudych osób żyje w krajach pochodzenia celtyckiego, czyli w Szkocji, Irlandii i Walii, a także nordyckiego. Naukowcy, w tym Jablonski, są zdania, że rudy kolor włosów jest wynikiem mutacji genu MC1R, który kontroluje pigment i jego produkcję w komórkach włosowych, kolor opalenizny, a także zabarwienie skóry i odbiór bólu.

Kolor włosów określa się dzięki stosunkowi ilościowemu dwóch pigmentów. Pierwszym z nich, odpowiedzialnym za czarne tony, jest eumelanina, zaś feomelanina najczęściej barwi włosy na czerwono. Wobec tego, włos bruneta składa się w większości z eumelaniny, blondyni stosunek obydwu pigmentów mają mniej więcej na tym samym poziomie, zaś u osób rudych przeważa eumelanina. Jak się to w takim razie ma do odmiennego koloru zarostu?

Nina Jablonski twierdzi, że znalazła odpowiedź na to pytanie. Jej badania wykazały, że ma to związek z różnicową ekspresją genu MC1R w mieszkach włosowych brody, w porównaniu do włosów na skórze głowy. Powoduje to wytworzenie innej mieszanki ciemnobrązowej eumelaniny i żółto-czerwonej fenomalaniny. 

Przekładając to na nieco prostszy język, niektóre części ciała mogą zareagować inaczej na ten sam gen. W wypadku osób o różnym zabarwieniu włosów na głowie i brodzie decyduje pojedyncza mutacja genu MC1R, a nie podwójna, świadcząca o dwóch kolorach owłosienia – jak wcześniej podejrzewano. Oznacza to też, że osoba (na przykład) o ciemnych włosach i rdzawej brodzie jest nosicielem genu rudej osoby. 

Reklama