ANYWHERE          TV

Beauty Day: makijaż w czasach wirusa

makijaz-w-czasach-wirusa

W ostatnich dniach wiele mówi się o bezpieczeństwie i higienie. Jako wizażysta zdradzę wam na co zwracać uwagę, gdy ktoś wykonuje wam makijaż, a także podpowiem jak zachować higienę podczas codziennego makijażu i utrzymać kosmetyki w czystości.

Profesjonalnego makijażystę poznać po tym, że ponad wszystko stawiają bezpieczeństwo swoich klientów. Podczas gdy ktoś wykonuje ci makijaż, warto zwrócić uwagę na to, czy przed rozpoczęciem pracy myje ręce, czy jego narzędzia (w tym pędzle) są czyste. Zrezygnuj z usługi, gdy zauważysz, że w kufrze wizażysty panuje nieporządek, a kosmetyki są brudne i nieposegregowane. Pod ręką powinien znajdować się płyn do dezynfekcji, a miejsce pracy musi być odpowiednio zabezpieczone, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym. 

Reklama
Advertisement

Domowa kosmetyczka wymaga przeglądu co najmniej raz w miesiącu. Dla kobiet może to być całkiem przyjemnie spędzony czas, warto więc zrobić sobie dobrą herbatę, wysypać wszystkie kosmetyki na stół i zastanowić się, co warto dokupić, a czego należy już się pozbyć. Pierwszym krokiem powinno być odrzucenie tych produktów, które są otwarte, a których nie używałaś od około roku. Są już zapewne przeterminowane i nie będzie z nich pożytku. Jeśli są jeszcze nieotwarte, podaruj je komuś w prezencie, albo zacznij używać. Drugim krokiem będzie sprawdzenie dat przydatności. W kosmetykach (szczególnie tych tłustych) bakterie uwielbiają się mnożyć. Jeśli coś ma datę ważności 6 miesięcy od otwarcia, a tobie wydaje się, że rok już minął – wyrzuć produkt do kosza bez żadnych skrupułów. Zdrowie twojej skóry jest najważniejsze.

Do przeglądu kosmetyczki przygotuj ręcznik papierowy oraz chusteczki nawilżające. Powoli i dokładnie przemyj na mokro każdy kosmetyk najpierw z zewnątrz, a później również wewnętrzne części opakowania. Aby pudełko było błyszczące i bez smug wypoleruj je ręcznikiem papierowym. Zrób to dokładnie – pod zakrętkami podkładów i błyszczyków, w wąskich przestrzeniach pomiędzy cieniami. Tak wyczyszczone produkty możesz spryskać dodatkowo płynem z zawartością 99% alkoholu (nazywany również IPA). Można go używać do spryskiwania zarówno pomadek jak i cieni – pamiętaj aby pozostawić produkt otwarty aż do wyschnięcia.

Podczas wykonywania makijażu pamiętaj o tym, aby był to zabieg upiększający, a nie sprzyjający rozwojowi bakterii na powierzchni skóry. Przed rozpoczęciem dokładnie umyj ręce. Jeśli nakładasz makijaż dłońmi powinnaś myć je po każdym produkcie. Czyść swoje pędzle codziennie (w ostateczności dwa razy w tygodniu) używając wody z mydłem antybakteryjnym. Zawsze dezynfekuj kredkę nakładaną na linię wodną oka, często wymieniaj tusze do rzęs, bo to siedlisko bakterii. Na koniec złota zasada – nigdy nie dziel się z nikim kosmetykami, których używasz!  

Porządki kosmetyczne potraktuj jako przyjemność. W końcu która kobieta nie lubi się malować? Utrzymywanie produktów w czystości pozwoli docenić to, w co zainwestowałaś pieniądze i da ci poczucie satysfakcji. Dzięki temu wzrośnie również twoja świadomość konsumencka. Będziesz wiedziała co masz w kosmetyczce, więc łatwo ocenisz czego potrzebujesz, a czego nie. Po wyrzuceniu przeterminowanych produktów ciężko będzie wydać pieniądze na kolejny puder skoro już masz dwa. Od tej pory ważniejsze będą bezpieczeństwo, minimalizm i najwyższa jakość.

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE