Food Service Summit 2019 – Ucz się od najlepszych!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

6. edycja Food Service Summit – największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa (Hotel, Restaurant, Catering/Café) – odbędzie się 5 marca w Małej Warszawie przy ul. Otwockiej 14 w stolicy.
Konferencja w ramach swojego programu ideowego ma na celu odkrycie kart sukcesu ludzi tworzących cenione i popularne restauracje w Polsce. Według organizatorów, uczestnictwo w Food Summit Service jest korzystne nie tylko dla doświadczonych graczy branży HoReCa, ale także dla debiutantów chcących uczyć się od najlepszych w biznesie. Jest to także świetna okazja by zapoznać się z najnowszymi trendami i odkrycie nowych ścieżek rozwoju dla własnej działalności.
Na uczestników czeka wiele interesujących wydarzeń. Przygotowany cykl wykładów może przyczynić się, dzięki nieocenionemu doświadczeniu ekspertów z całego kraju, do wprowadzenia innowacji, które trudno sobie wyobrazić bez odpowiedniego przykładu. Wśród prelegentów można wymienić Tadeusza Müllera – właściciela Make Me Food, Pawła Lorocha – dziennikarza Antyradia oraz Grzegorza Wejera – dyrektora handlowego firmy Winne Pola.
Oprócz wykładów, podczas konferencji odbędzie się także cykl warsztatów, w ramach których uczestnicy będą mogli trenować, testować, degustować, analizować, budować zespoły, a wszystko to pod okiem wytrawnych w swoim fachu trenerów. Podczas konferencji nauczyć się będzie można m.in. jak tworzyć ideę restauracji i jak o niej opowiadać w social mediach oraz o budowaniu zespołu i nowoczesnych modelach przywództwa w gastronomii.
Nie ma jednak jak nauka od najlepszych. Podczas Food Service Summit odbędzie się także cykl case study, czyli w skrócie – jak oni to zrobili – od pomysłu do konceptu, patentu na konkret i wzbicia się na wyżyny własnego biznesu.
Wieczorem udać się będzie można natomiast na specjalny bankiet, na którym zadbać można o nawiązanie nowych kontaktów biznesowych oraz przeprowadzenia rozmów twarzą w twarz z ekspertami.
Więcej informacji na stronie:
http://foodservicesummit.pl/

Przeczytaj również

Instastory

To trochę smutne, że ten felieton przeczyta pewnie promil osób,

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama