„Laska nie tylko od Szampana” – SANAH

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Młoda, skromna, w różowej sukience, wyszła na scenę, pięknie zaśpiewała, pomiędzy utworami coś nieśmiało powiedziała, był to piękny i intymny koncert. Tak wspominam pierwsze spotkanie z tą dziewczyną. Wtedy jeszcze mało kto ją znał, mało kto o niej mówił, mało kto jej słuchał. Dzisiaj zdobywa szczyty list przebojów, jej piosenki królują na radiowych playlistach, pojawia się na jej temat wiele artykułów, robi się o niej coraz głosniej, a będzie jeszcze głośniej, bo już 27 marca premiera jej debiutanckiego albumu. 

Poznajcie sanah! To jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie. Zauważona została w wieku 22 lat dzięki swojemu kanałowi na YouTube, gdzie zamieszczała własne kompozycje. Ma niepowtarzalny styl pisania piosenek – w warstwie tekstowej z wdziękiem i humorem łączy młodzieżowy slang z poezją, muzycznie jak z rękawa sypie chwytliwymi, przebojowymi melodiami. Zauważył ją Dawid Podsiadło (na swoim koncercie zaśpiewał cover jej „Cząstki”), do duetu zaprosił ją Matt Dusk. Wydane w czerwcu 2019 r. „Siebie Zapytasz” – jeszcze bez wsparcia mediów – trafiło na szczyt listy Spotify Viral TOP50, a serwis Vevo dołączył ją do programu VEVO DSCVR dla najbardziej obiecujących młodych artystów. Od tego czasu jej następne single (‘Proszę pana’ i wspomniane ‘Siebie Zapytasz’) osiągnęły już kilka milionów streamów i zdobywają artystce coraz to nowych fanów. Ten etap twórczości zamknęła limitowana winylowa EP-ka ‘ja na imię niewidzialna mam’, która od razu dotarła na szczyt listy najpopularniejszych winyli w Empik.com. Aktualnie niedostępna w sprzedaży stała się nie lada gratką dla kolekcjonerów.

 
Reklama
 
Reklama

Na początku roku 2020 – a dokładnie 3 stycznia sanah rozpoczęła promocję długo zapowiadanej debiutanckiej płyty. Pierwszy singiel promujący to wydawnictwo – „Szampan” zna chyba każdy – trafił na 1. miejsce lub do czołówki list przebojów w RMF FM, Radiu Zet, Radiu Eska, RMF Maxxx, rewelacyjnie radzi sobie w serwisach streamingowych (#1 na Poland TOP50 i Viral Top50 na Spotify, #1 na liście TIDAL Top 100 Polska, przez kilka tygodni był najczęściej wyszukiwanym utworem w serwisie Shazam. Charakterystyczny teledysk do „Szampana” w dwa miesiące od premiery zaliczył ponad 12 milionów odtworzeń na YouTube/Vevo i a sanah aktywnie w serwisach streamingowych słucha miesięcznie ponad pół miliona słuchaczy! Mainstreamowy utwór miał też swoją zaskakującą, akustyczną premierę na Muzo TV i w przeciągu miesiąca stał się jednym z najlepiej odtwarzanych klipów w historii kanału.

Mimo nagłej popularności, sanah wciąż sprawia swoim fanom niespodzianki – podczas gdy w grudniu ub. r. oczarowała niespodziewanie medleyem przebojów Dawida Podsiadło (‘projekt nieznajomy nie kłamie’ otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „Najlepsze nowe wykonanie”) tak w oczekiwaniu na drugi oficjalny singiel podarowała fanom ‘Melodię’ – wzruszającą balladę, która tak spodobała się internautom, że video do niej trafiło nawet na szczyt najchętniej oglądanych klipów na Youtube w Polsce! Znane są też szczegóły długogrającego debiutu sanah – płyta „Królowa dram” (premiera 27.03) ukaże się w 4 wersjach fizycznych (w tym na winylu i boxie z niedostępnymi nigdzie wersjami demo znanych już hitów), a kilka dni wcześniej artystka zaprezentuje tytułowy utwór z tego wydawnictwa.

To dopiero początek atrakcji, jakie sanah przygotowuje dla wszystkich, których rozkochała w swoich dźwiękach. 

Czy wspominaliśmy też, że mimo że nie wydała jeszcze swojej pierwszej płyty, już kończy nagrywanie następnej? Taka właśnie jest sanah, „laska nie tylko od Szampana”.

Reklama

Nowa Fala kobiet

Filmy czeskiej nowej fali jako feministyczne manifesty Jednym z najważniejszych