Procesor, który czuje zapach? To nie science-fiction

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sztuczna inteligencja jest melodią przyszłości. W ostatnim czasie jednak owa melodia przyszłości coraz częściej wydostaje się z głośników naszych nowoczesnych smartfonów, laptopów czy – a może przede wszystkim – aut, które jak na przykład Tesla, mogą się same prowadzić. 

Intel planuje jednak pójść o krok dalej. Proces tworzenia technologicznego duplikatu naszego mózgu trwa w najlepsze za sprawą tworzenia algorytmu, który będzie w stanie rozpoznać zapach. Tak, komputer lub urządzenie rozpozna, czy aby przypadkiem Twoja pizza „Giuseppe” nie została przez Ciebie spalona w piekarniku.

Można się śmiać i rzucać różnymi porównaniami, lecz tworzony przez Intel system algorytmów jest już w bardzo zaawansowanej fazie procesu programowania. W towarzystwie badaczy z Uniwersytetu Cornell, firma stworzyła matematyczny algorytm na bazie zaobserwowanych u różnych ssaków receptorów badających i identyfikujących zapach.

Zapis dodano do intelowskiego neurommorficznego chipa, który wzoruje się na konstrukcji ludzkiego mózgu. Zapewne zastanawia Was, co to znaczy, że coś jest neuromorficzne. Otóż najprościej rzecz ujmując, to proces programowania komputerów tak, by zachowywały się jak ludzkie mózgi właśnie. Co ciekawe, pierwszy chip pieszczotliwie nazwany przez Intel „Loihi”, na który nałożono algorytm umożliwiający rozpoznanie zapachu, od razu był w stanie zidentyfikować i określić rodzaj aromatów i odoru. 

Reklama