Miłość w czasach zarazy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Z koronawirusem jest jak z tym dowcipem o blondynce: ej, to jak się w końcu mówi, Irak czy Iran? Zupełnie nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. 

Z jednej strony słyszymy, że zamykają szkoły, sklepy, granice, umierają ludzie, a z drugiej – dawno nie było takiego wysypu memów, internetowych dowcipów, a Mina Petrone z balkonu w Corigliano Calabro podbija internet, śpiewając na całe gardło Un Italiano Vero. Sam się co chwila łapię na bagatelizowaniu tego, z czym mamy w ostatnich dniach do czynienia. 

Reklama
Advertisement

Trochę jest tak jak pisze Agata Sikora i Bartosz Lisowski w Krytyce Politycznej – myślimy, że ktoś w ostatniej chwili wynajdzie szczepionkę i zombie wyginą. Wychowani w bezpiecznej od dziesięcioleci Europie, znieczuleni popkulturą, nie jesteśmy przyzwyczajeni brać wszystkiego na poważnie. Nam się to po prostu w głowie nie mieści. Mechanizm wyparcia działa bez zarzutu. Faktem bezsprzecznym jest jednak to, że ludzie umierają. Niefrasobliwość w podejściu do wirusa prowadzi do utraty kontroli, czego przykładem są Włosi. Nie mamy pojęcia co się stanie, czego się jeszcze spodziewać i jak będzie wyglądał świat po koronawirusie, ale jeśli wobec tego wszystkiego nie wiemy jak się zachować, zachowajmy się jak ludzie. Pomagajmy tym, którzy ze względu na wysokie ryzyko nie mogą wychodzić z domu, unikajmy skupisk ludzkich, myjmy ręce i pamiętajmy o wszelkich środkach ostrożności, bo możemy doprowadzić jeśli nie do swojej, to do cudzej choroby czy nawet śmierci. Z odrobiną dobrej woli i wrażliwości na drugiego człowieka, damy radę. Przecież zawsze dajemy. A to, że nam ciągle dopisują humory…podobno śmiech to zdrowie.  

Autor

Tomasz Organek– Urodzony w 1976 r. w Suwałkach. Dzieciństwo spędził w Raczkach nad Rospudą. Ukończył filologię angielską na UMK w Toruniu. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Muzyk, wokalista, autor tekstów, kompozytor i powieściopisarz. Lider zespołu Organek, z którym nagrał dwa albumy: Głupi (2014) i Czarna Madonna (2016).

Przeczytaj również

90’s Kid

Odległa galaktyka. Świat, w którym rządziły przegubowe Ikarusy i Jelcze

Reklama