Wiosenne spotkanie z muzycznymi arcydziełami na Ołowiance

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Choć wiosną tendencja do pojawiania się plenerowych imprez zaczyna rosnąć, a tych wewnątrz koncertowych sal zmniejszać, to w gdańskiej Filharmonii czeka nas wciąż cały szereg wspaniałych muzycznych wydarzeń. Najważniejsze z nich to koncert symfoniczny w wykonaniu gdańskiej orkiestry z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki, gala rozdania Pomorskiej Nagrody Artystycznej połączona z koncertem oraz wieczór z udziałem solistki Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Kwiecień przywita nas koncertem najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku w piątek 3.04. Tego wieczoru wystąpi także jeden z najwybitniejszych absolwentów tej uczelni Konstanty A. Kulka (skrzypce). Wykona piękny Koncert skrzypcowy a-moll Dworzaka, a od pulpitu dyrygenckiego orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz. Przed koncertem będzie już dostępne nowa płyta CD z udziałem Orkiestry Symfonicznej PFB i wspomnianego dyrygenta i skrzypka. Na krążku znajdzie się Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza oraz Rondeau de Concerto Karola Lipińskiego. Utwory zwłaszcza drugiego z kompozytorów nie są zbyt często wykonywane jednak od wielu lat znajdują one uznanie w repertuarze K. Kulki i stara się on je propagować na europejskich i światowych scenach. 

Reklama
Advertisement

Rok 2020 jest także świętem wszystkich miłośników muzyki Beethovena, w tym roku bowiem przypada 250-lecie jego urodzin. To natomiast na całym świecie jest obchodzone licznymi koncertami z udziałem największych gwiazd muzyki poważnej. W Filharmonii w Gdańsku w ramach Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego w niedzielę 5.04 wystąpi Shanghai Quartet z repertuarem złożonym wyłącznie z kompozycji kompozytora z Bonn. Będą to Kwartety smyczkowe: Es-dur op. 74 Harfowy, A-dur op. 18 nr 5, e-moll op. 59 nr 2.

Po wielkanocnej przerwie odbędzie jeden z najbardziej spektakularnych koncertów w sezonie. W piątek 17.04 Orkiestra PFB pod dyrekcją Gianlucci Marciana zagra z gwiazdą MET Kristine Opolais (Łotwa). Artystka uchodzi za jedną z najwybitniejszych wykonawczyń pieśni Pucciniego, których wysłuchamy na końcu charytatywnego koncertu. Wydarzenie współorganizowane przez Filharmonię połączone będzie z aukcją na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym na zakup specjalistycznej aparatury do leczenia wad wrodzonych, nowotworów i schorzeń przełyku u dzieci. 

W czwartek 23.04 odbędzie się natomiast Gala rozdania Pomorskiej Nagrody Artystycznej, wyróżnienia przyznawanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego twórcom kultury na Pomorzu. Wieczór uświetnią solowe występy muzyków Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wraz z Orkiestrą PFB, Mirosława Pachowicza na fagocie i Karoliny Piątkowskiej Nowickiej na skrzypcach. W programie znajdą się mniej znane Koncerty na te instrumenty Joliveta i Barbera. Całość poprowadzi George Tchitchinadze.

Planowana jest także kolejna edycja Gdańsk Lotos Siesta Festiwalu, której Filharmonia jest współorganizatorem. Wystąpić mają m.in. Pedro Moutinho, Andrea Motis i Richard Bona. Na większość wydarzeń bilety są już wyprzedane.

Śledzić filharmonię można na Instagram.com/polska_filharmonia_baltycka, Facebook.com/filharmonia i na filharmonia.gda.pl gdzie dostępne są bilety online na wszystkie odbywające się imprezy.

Reklama