Proces i niedźwiedź

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zimowy dzień w Warszawie. Jeden z tych, kiedy nawet aplikacja jakości powietrza Airly mówi ci: lepiej nie wychodź z domu! Ale wychodzisz. Idziesz do ulubionej księgarni, by nabyć tam ,,Moment niedźwiedzia’’ Olgi Tokarczuk. O nie, nakład wyczerpany. Wiadomo dlaczego. Na pocieszenie kupujesz jej ,,Lalkę i perłę’’ i nie możesz się oderwać od lektury. Czytasz: …proces jest czymś, co dzieje się samo… niezależnym od decyzji i świadomych wyborów… Procesem jest rozwój… to, co sprawia, że człowiek się zmienia, dojrzewa… O procesie można powiedzieć jedynie tyle, że ma swój początek i koniec…. może mieć jakiś jeszcze punkt przełomowy…Punkt zwrotny. Kryzys… 

Na kryzys, a częściej kryzysy najlepsze są podróże. Wystarczy, że gdzieś wyjadę, a zaraz pojawia się, w ramach nomem omen jakiegoś przedziwnego procesu…. niedźwiedź. Czy to w Madrycie, Paryżu, o Berlinie nie wspomnę, wszędzie niedźwiedzie. Te spotkania cofają życie aż do dzieciństwa. Kiedy byłam dzieckiem, rodzice kupowali mi rosyjską literaturę. Oczywiście stosowną do wieku. Stąd w mojej bibliotece pozycja Iwana Kryłowa ,,Niedźwiedź i pustelnik”. Właśnie wtedy, po raz pierwszy spotkałam się z określeniem ,,wyświadczył niedźwiedzią przysługę”, jako ironię na ludzką głupotę i nieumiejętność doboru przyjaciół. W bajce samotny człowiek zaprzyjaźnia się z niedźwiedziem, a ten chcąc uchronić go przed muchą, zadaje mu w głowę śmiertelny cios kamieniem. Odkąd pamiętam, utrzymywałam, że wyświadczyć przysługę to nie to samo co wyrządzić, bo wyrządzić to można szkodę. A w tej historii, delikatniej mówiąc, chodziło o przysługę oddaną z nadgorliwością, choć niezgrabnie. Bardzo niezgrabnie!

Co o radzeniu sobie z kryzysem i procesem mówi nam symbol niedźwiedzia? W czasach starożytnych niedźwiedzia uważano za symbol odnowy oraz powrotu i przywrócenia z martwych. Niedźwiedź z trzynastowiecznego herbu Berlina był symbolem potęgi, waleczności. Japończycy widzą w nim symbol wierności, mądrości życiowej i wigoru. W ludzkiej psychice niedźwiedź może symbolizować zdolność do porządkowania swojego życia, w szczególności uczuciowego. Siłą niedźwiedzia jest harmonia z naturalnymi cyklami, a równocześnie zapał do boju, dla równowagi, uspokojenie podczas snu zimowego, w którym odradza się energia do następnego sezonu. Niedźwiedź stanowi trafną alegorię ludzkiego życia. Czas gromadzenia i mobilizacji sił jest nieodzowny do budowania czegoś nowego. Jako lekarz mogę śmiało powiedzieć, że bliskość natury przeobraża wszystko, z czym styka się człowiek. 

Późny poranek, kilka dni później. Przeglądam poranną prasę, czytam zapowiedź warszawskiej premiery ,,Halki” w Teatrze Wielkim. Na zdjęciu Mariusz Treliński, reżyser spektaklu, z niedźwiedziem. Kolejny raz dopada mnie zjawisko, kiedy to rzeczywistość pracuje dla mnie i podsuwa odpowiedzi. Ach! Gdyby tak móc go zapytać, dlaczego w historii zamykającego się trójkąta porzuconych, umieszcza na scenie właśnie niedźwiedzia?

 
Reklama
 
Reklama

Wczesny poranek, tydzień później. Warszawski zgiełk cichnie, jestem w procesie, w  podróży- całe szczęście!

Reklama