Fangor i Buczkowska w Park Lane

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Rezydencja Park Lane położona tuż przy Łazienkach Królewskich jest miejscem wyjątkowym pod wieloma względami. Dominują tu spokój, cisza i zieleń, choć to niemal centrum Warszawy. Wnętrza cechuje nowoczesny wystrój, w którym klasyka współgra z nowoczesnością. Sąsiedztwo Parku Łazienkowskiego stwarza niepowtarzalną okazję do obcowania z przyrodą, naturą i sztuką. Układ przestrzenny i architektura parku, a jednocześnie letniej rezydencji króla, uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie.

Łazienki Królewskie to piękne, ale również wymagające sąsiedztwo, skłaniające do zastanowienia się nad historią tego miejsca. Zbudowane na zamówienie ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, były nie tylko rezydencją otoczoną pięknym ogrodem. Wraz z gromadzoną w nich kolekcją sztuki – obrazów, rzeźb, grafik i numizmatów stanowiły dzieło totalne. W myśl królewskiego założenia z 1792 roku, w przyszłości miały stać się pierwszym publicznym muzeum. Dzieła sztuki stanowiły nie tylko estetyczny element wnętrza, ale równoprawny wkład w kształtowanie świadomego społeczeństwa, co polityka i gospodarka. Król Stanisław, świadomy kulturalnej tożsamości narodu, chciał uzdrowić Rzeczpospolitą. Niestety los chciał inaczej i kolekcjonerstwo w panowaniu Króla Stasia, pozostała w pamięci większości, przede wszystkim wielką, królewską pasją.

fangor3

W otoczeniu Łazienek Królewskich, zieleni i malowniczej przestrzeni rezydencji Park Lane organizator wystawy z Cosmopolitan, postanowił połączyć ze sobą dwa światy: prac Wojciecha Fangora, znanego na całym świecie ze swych hipnotyzujących, wielobarwnych płócien z efemerycznymi rzeźbami Doroty Buczkowskiej.

– Obrazy Fangora, analizujące działanie wewnętrznego światła i koloru, wykraczające poza granice wyznaczone przez płótno, kontrastują ze szklanymi, rozrastającymi się kompozycjami Buczkowskiej, w których artystka zapisuje nieopowiedziane historie przedmiotów i ich właścicieli. Te pozornie nieprzystające do siebie światy mają okazję nawiązać ponadczasowy dialog na ekspozycji przygotowanej specjalnie na jeden letni weekend w rezydencji Park Lane – mówi kuratorka wystawy w Cosmopolitan, Katarzyna Wąs.

fangor2

W Park Lane mówimy o pasjach, a nade wszystko o pasji jaką jest sztuka. Z naszymi gośćmi spotykamy się podczas niecodziennych eventów w apartamencie pokazowym, który poza nowoczesnym a jednocześnie przytulnym wnętrzem i zachwycającym widokiem na park, zaskakuje znajdującymi się w nim dziełami sztuki. Zestawiono w nim prace twórców awangardowych – Teresy Pągowskiej i Magdaleny Abakanowicz z młodym pokoleniem – Karoliny Bielawskiej, Doroty Buczkowskiej, Bownika i Anny Orłowskiej. Naszym gościom pokazujemy, jak sztuka odmienia wnętrze mieszkalne i zachęcamy do rozwijania pasji kolekcjonerskich.

Sztuka jest nieodzownym elementem Rezydencji Park Lane. Jej obecność w apartamentach nadaje temu miejscu cech szczególnych. Obrazy Wojciecha Fangora i rzeźby Doroty Buczkowskiej są tego idealnym dowodem.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama