Nieznany impresjonizm: Manet, Pissaro i im współcześni

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Grafiki z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie
oraz Muzeum Narodowego w Krakowie

9.01.–29.03.2020 | Sala Wystaw
wystawa czynna: wt.-nd., g. 12-20
bilety: 20 zł (n), 15 zł (u), 10 zł (dla grupy od 15. osób, opiekun wstęp wolny)

Kuratorki: Katherine Wodehouse / Ashmolean Museum, University of Oxford,
Krystyna Kulig-Janarek / Muzeum Narodowe w Krakowie

Centrum Kultury ZAMEK jest miejscem nieoczywistych spotkań ze sztuką. Tym razem w Sali Wystaw spotkamy się z „nieznanym impresjonizmem”, czyli grafikami najwybitniejszych artystów kojarzonych z tym nurtem.

Kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej (depozyt Pissarro Family Collection) z Muzeum Ashmolean (Oxford) należy do najbardziej znaczącego archiwum impresjonistów
i postimpresjonistów poza Francją. Na wystawie zobaczymy 34 prace graficzne takich autorów jak: Camille Pissarro, Alfred Sisley, Paul Cezanne, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Edouard Manet. Ekspozycja zostanie wzbogacona o 10 prac artystów francuskich XIX i XX wieku (m.in. Sisley, Toulouse-Lautrec, Bonnard) pochodzących ze znakomitej kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, jak również o XIX-wieczny warsztat graficzny. 

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny – zwiedzania z przewodnikiem, wykłady, warsztaty i spotkania. Omawiamy rozwój technik druku, takich jak: akwaforta, akwatinta czy sucha igła oraz znaczenie grafiki warsztatowej dla rozwoju impresjonizmu i europejskiej sztuki nowoczesnej. Odpowiadamy również na pytanie o cel tworzenia druków (w jednym z najbardziej charakterystycznych okresów rozwoju malarstwa europejskiego), które były efektem rodzącego się właśnie szerokiego rynku sztuki oraz druku artystycznego jako formy użytkowej. Śledzimy życie papieru – od powstania, poprzez produkcję grafik, aż po destrukcję i konserwację lub nadanie mu zupełnie innej postaci.

Część wydarzeń będzie tłumaczona na polski język migowy lub język angielski, na wystawie znajdą się audiodeskrypcje wybranych prac, odbędą się też zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących.

Reklama