Pulsujący swing w gdańskiej Filharmonii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Tegoroczna zima traktuje nas dosyć łaskawie i nie doświadcza ciężkimi mrozami. Niezmiennie jednak wciąż czujemy potrzebę kontaktu z różnymi formami sztuki, a zwłaszcza tymi, dzięki którym jest nam cieplej na sercu. Taki repertuar oferuje jak co miesiąc Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance w Gdańsku.

W lutym czekają nas  ostatnie koncerty z cyklu Bale Gdańskie. 8.02 wystąpi Marcin Wyrostek z zespołem Corazon. Zwycięzca jednej z edycji „Mam Talent!” zaprezentuje repertuar ze swojej płyty inspirowanej polską muzyką ludową połączoną z różnymi gatunkami muzyki rozrywkowej w tym tanga. 15.02 wystąpi rozśpiewana Rodzina Kaczmarków, której członkowie, oboje rodziców i dwóch synów są śpiewakami operowymi. 22.02 Gary Gutman (trąbka) zagra z orkiestrą symfoniczną klasyczne utwory amerykańskiego swingu. Po koncertach do degustacji będzie lampka wina.

Ponadto trochę w innym stylu, w niedzielę 9.02 odbędzie się szczególnie ważne wydarzenie całego artystycznego sezonu. Przez dwa pierwsze tygodnie lutego, a także później, w całym województwie odbywają się uroczystości związane ze 100-leciem zaślubin Polski z Bałtykiem. Na pamiątkę tego wydarzenia w gdańskiej Filharmonii odbędzie się uroczysty koncert symfoniczny z udziałem Leszka Możdżera. Koncert poprowadzi legendarna już polska dyrygentka, Agnieszka Duczmal. W programie koncertu znajdzie się utwór napisany specjalnie na tą okazję przez L. Możdżera pt. Balticetta, a także utwory C. Debussy’ego, F. Nowowiejskiego i A. Głazunowa. Bezpłatne zaproszenia rozeszły się jak świeże bułeczki. Początek o godz. 18:00. 

14.02 zaplanowany jest piękny koncert walentynkowy z utworami pasującymi idealnie na tą okazję. Będą to kompozycje znane i lubiane kompozycje G. Gershwina takie jak Amerykanin w Paryżu, Uwertura Kubańska i słynna Błękitna Rapsodia. W drugiej części koncertu wysłuchamy utworów G. Bizeta, ulubieńca miłośników muzyki klasycznej w lżejszym wydaniu i rumuńskiego kompozytora G. Enescu. Solistą wieczoru będzie znakomity pianista Filip Wojciechowski, a całością zadyryguje Tadeusz Wojciechowski. Nastrojowa i dynamiczna muzyka uniesie z pewnością naszego ducha w wysoko w górę!

28.02 w piątkowy wieczór w szczególnym koncercie symfonicznym wysłuchamy kompozycji C.F.E. Bacha, J. Haydna i P. Czajkowskiego. Specjalnie dla orkiestry wykonany zostanie utwór napisany przez wybitnego polskiego kompozytora muzyki współczesnej, Piotra Mossa. Użyte zostało nietypowe zestawienie instrumentów solowych, bo wystąpi orkiestra symfoniczna PFB, a w roli wspomnianych solistów Roman Perucki – organy oraz Łukasz Długosz – flet. W ich rękach (i ustach) wybrzmi wspomniana premierowa kompozycja. Kompozycja inspirowana jest także najbardziej znanym dziełem malarskim w Gdańsku autorstwa Hansa Memlinga, „Sąd Ostateczny”. Początek o godz. 19:00.

W marcu zaplanowane są kolejne fascynujące spotkania z muzyką symfoniczną. 6 marca wystąpi wybitny pianista Alexander Gavrylyuk w III Koncercie fortepianowym Prokofiewa pod batutą znakomitego dyrygenta z Australii, Daniela Smitha. 8 marca w Dzień Kobiet swój Jubileusz pracy artystycznej świętować będzie Natalia Walewska. Bilety na koncert z udziałem artystki i gdańskiej orkiestry są już wyprzedane, (w programie A. Vivaldi i A. Piazzolla). 13 marca zagra w Filharmonii młody, bardzo utalentowany amerykański skrzypek Kevin Zhu w niezwykle wirtuozowskim koncercie skrzypcowym Niccolo Paganiniego. W kolejnych tygodniach zapowiadają się także wspaniałe muzyczne atrakcje.

W lutym Filharmonia nie zapomina także o najmłodszych. 15.02 i 22.02 (w dwie kolejne soboty o godz. 12:00) odbędą się karnawałowe bale dla dzieci. W programie piosenki z takich filmów jak Tom i Jerry, Flinstonowie, Różowa Pantera, a także inne znane utwory takie jak Czardasz Montiego, Marsz Radetzkiego czy La Bamba w wykonaniu muzycznego zespołu. Na te wydarzenia mile widziane jest przyjście w stroju karnawałowym. 16.02 zaplanowane są warsztaty muzyczne pt. Karnawał z Psim Patrolem. 

Więcej szczegółów dostępnych jest na filharmonia.gda.pl oraz na fb.com/Filharmonia. 

Reklama

Jestem chamką!

Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym