„Czasami czuję, że jestem sama przeciwko światu”. Nieznana historia Whitney Houston

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Choć sprzedała 200 milionów płyt i była najczęściej nagradzaną wokalistką w historii, to czy naprawdę wiemy, jaka była Whitney Houston? Próby odpowiedzi na to pytanie podjął się laureat Oscara – Kevin Macdonald. Pomogli mu w tym najbliżsi artystki, którzy podsumowują jej drogę na szczyt i bolesny upadek w dokumencie „Whitney”.

Whitney4

Od początku była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona inspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. Jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. Whitney Houston była też specjalistką od ustanawiania rekordów, choćby tego, że jako jedynej kobiecie w historii udało się wprowadzić na szczyt zestawienia Billboard Hot 100 aż siedem kolejnych singli.

W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak zupełnie inna, porażająca opowieść o uzależnieniu od narkotyków i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidów. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami. – Czasami czuję, że jestem sama przeciwko światu – przyznała kiedyś sama Whitney Houston.

Whitney3

Chwytający za serce

Pięć lat po jej śmierci powstał dokument, który jest jednocześnie poruszający, a zarazem intymny i prawdziwy. Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji”, „Czekając na Joe”) i wyprodukowany przez dwukrotnego zdobywcę Nagrody Akademii – Simona Chinna („Sugar Man”, „Człowiek na linie”). Ten filmowy portret legendy muzyki pop i R&B daje wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy.

Whitney2

Unikalne nagrania

„Whitney” to jedyna tego typu produkcja, która otrzymała pełną zgodę i poparcie rodziny oraz spadkobierców wokalistki. Dzięki temu możliwe było wykorzystanie w filmie niepublikowanych wcześniej ujęć, a także nagrań koncertowych wykonanych przez samą Whitney Houston w różnych okresach jej kariery. Widzowie usłyszą więc wersje oryginalne oraz a capella największych przebojów artystki, które zyskały status nieśmiertelności. Wszystko to wsparte wspomnieniami oraz bogatymi materiałami ze zbiorów najbliższej rodziny i przyjaciół Whitney, dokumentującymi jej burzliwe prywatne życie.

Piosenkarka zmarła w wieku 48 lat na skutek przedawkowania narkotyków. W lutym 2012 roku znaleziono jej ciało w łazience hotelu Beverly Hills. Trzy lata później w podobnych okolicznościach zmarła córka gwiazdy, Bobbi Kristina. Dziewczyna miała zaledwie 22 lata.

Whitney1

Przeczytaj również

Śląski tron

Kiedy po raz ostatni śląski klub zdobywał piłkarskie mistrzostwo Polski,

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama