“Czasami czuję, że jestem sama przeciwko światu”. Nieznana historia Whitney Houston

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Choć sprzedała 200 milionów płyt i była najczęściej nagradzaną wokalistką w historii, to czy naprawdę wiemy, jaka była Whitney Houston? Próby odpowiedzi na to pytanie podjął się laureat Oscara – Kevin Macdonald. Pomogli mu w tym najbliżsi artystki, którzy podsumowują jej drogę na szczyt i bolesny upadek w dokumencie „Whitney”.

Whitney4

Od początku była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona inspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. Jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. Whitney Houston była też specjalistką od ustanawiania rekordów, choćby tego, że jako jedynej kobiecie w historii udało się wprowadzić na szczyt zestawienia Billboard Hot 100 aż siedem kolejnych singli.

W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak zupełnie inna, porażająca opowieść o uzależnieniu od narkotyków i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidów. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami. – Czasami czuję, że jestem sama przeciwko światu – przyznała kiedyś sama Whitney Houston.

Whitney3

Chwytający za serce

Pięć lat po jej śmierci powstał dokument, który jest jednocześnie poruszający, a zarazem intymny i prawdziwy. Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji”, „Czekając na Joe”) i wyprodukowany przez dwukrotnego zdobywcę Nagrody Akademii – Simona Chinna („Sugar Man”, „Człowiek na linie”). Ten filmowy portret legendy muzyki pop i R&B daje wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy.

Whitney2

Unikalne nagrania

„Whitney” to jedyna tego typu produkcja, która otrzymała pełną zgodę i poparcie rodziny oraz spadkobierców wokalistki. Dzięki temu możliwe było wykorzystanie w filmie niepublikowanych wcześniej ujęć, a także nagrań koncertowych wykonanych przez samą Whitney Houston w różnych okresach jej kariery. Widzowie usłyszą więc wersje oryginalne oraz a capella największych przebojów artystki, które zyskały status nieśmiertelności. Wszystko to wsparte wspomnieniami oraz bogatymi materiałami ze zbiorów najbliższej rodziny i przyjaciół Whitney, dokumentującymi jej burzliwe prywatne życie.

Piosenkarka zmarła w wieku 48 lat na skutek przedawkowania narkotyków. W lutym 2012 roku znaleziono jej ciało w łazience hotelu Beverly Hills. Trzy lata później w podobnych okolicznościach zmarła córka gwiazdy, Bobbi Kristina. Dziewczyna miała zaledwie 22 lata.

Whitney1

Reklama