Muzeum Polskiej Wódki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Każdy kraj posiada swój narodowy trunek. To coś więcej niż tylko element kulinarnego folkloru – to odzwierciedlenie wspólnej historii, kultury i obyczajowości. Polska od wielu wieków szczyci się wódką, która zdobyła sławę na całym świecie. Kto odwiedzi otwarte w tym roku Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie, przekona się, jak wielką tradycję ma nad Wisłą proces destylacji.

Muzeum Polskiej Wódki mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Trudno o lepszą lokalizację. To właśnie w tym miejscu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich, w której zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś polskich wódek. W Muzeum znajduje się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa. Trwającą około godziny wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy, a nowoczesne instalacje multimedialne doskonale komponują się z historycznymi wnętrzami.

Muzeum-Polskiej-Wódki_1

O polskiej wódce dowiemy się tu dosłownie wszystkiego – począwszy od korzeni gorzelnictwa sięgających średniowiecza, poprzez wnikliwe opisy produkcji trunków i barwne obyczaje związane z ich konsumpcją w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, aż po prezentację najnowocześniejszych technologii destylacyjnych. Co istotne, nie pominięto kwestii odpowiedzialnego spożywania alkoholu i jego wpływu na organizm.

Muzeum-Polskiej-Wódki_Bar-Akademii

Każdego zwiedzającego czeka więc fascynująca podróż przez polską historię widzianą z nieco innej perspektywy. Jak mawiał Jan Himilsbach, „picie wódki jest wprowadzaniem elementu baśniowego do rzeczywistości”, warto więc przygotować się na barwną opowieść z ciekawymi morałami.

Dodajmy, że w zabytkowym budynku znajdziemy również Bar Akademii Wódki, miejsce degustacji oraz warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania polskiej wódki i łączenia jej z potrawami. Natomiast na trzecim i czwartym piętrze warto zajrzeć do eleganckiego baru „¾”, w którym można skosztować wyjątkowych koktajli m.in. właśnie na bazie Polskiej Wódki. Ponadto w budynku Muzeum znajduje się czynne 24 godziny na dobę bistro WuWu oraz restauracja ZONI, w której goście zasiądą przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek.Na deser będzie można wybrać się do Pijalni Czekolady E. Wedel zlokalizowanej w lobby Muzeum.

muzeum_wodki_gdansk

Muzeum Polskiej Wódki dedykowane jest wyłącznie pełnoletnim gościom. Otwarte jest codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł. Dla gości, którzy wyrażą taką chęć, przewidziany jest voucher na degustację Polskich Wódek.

Przeczytaj również

Instastory

To trochę smutne, że ten felieton przeczyta pewnie promil osób,

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama