Muzeum Polskiej Wódki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Każdy kraj posiada swój narodowy trunek. To coś więcej niż tylko element kulinarnego folkloru – to odzwierciedlenie wspólnej historii, kultury i obyczajowości. Polska od wielu wieków szczyci się wódką, która zdobyła sławę na całym świecie. Kto odwiedzi otwarte w tym roku Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie, przekona się, jak wielką tradycję ma nad Wisłą proces destylacji.

Muzeum Polskiej Wódki mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Trudno o lepszą lokalizację. To właśnie w tym miejscu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich, w której zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś polskich wódek. W Muzeum znajduje się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa. Trwającą około godziny wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy, a nowoczesne instalacje multimedialne doskonale komponują się z historycznymi wnętrzami.

Muzeum-Polskiej-Wódki_1

O polskiej wódce dowiemy się tu dosłownie wszystkiego – począwszy od korzeni gorzelnictwa sięgających średniowiecza, poprzez wnikliwe opisy produkcji trunków i barwne obyczaje związane z ich konsumpcją w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, aż po prezentację najnowocześniejszych technologii destylacyjnych. Co istotne, nie pominięto kwestii odpowiedzialnego spożywania alkoholu i jego wpływu na organizm.

Muzeum-Polskiej-Wódki_Bar-Akademii

Każdego zwiedzającego czeka więc fascynująca podróż przez polską historię widzianą z nieco innej perspektywy. Jak mawiał Jan Himilsbach, „picie wódki jest wprowadzaniem elementu baśniowego do rzeczywistości”, warto więc przygotować się na barwną opowieść z ciekawymi morałami.

 
Reklama
 
Reklama

Dodajmy, że w zabytkowym budynku znajdziemy również Bar Akademii Wódki, miejsce degustacji oraz warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania polskiej wódki i łączenia jej z potrawami. Natomiast na trzecim i czwartym piętrze warto zajrzeć do eleganckiego baru „¾”, w którym można skosztować wyjątkowych koktajli m.in. właśnie na bazie Polskiej Wódki. Ponadto w budynku Muzeum znajduje się czynne 24 godziny na dobę bistro WuWu oraz restauracja ZONI, w której goście zasiądą przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek.Na deser będzie można wybrać się do Pijalni Czekolady E. Wedel zlokalizowanej w lobby Muzeum.

muzeum_wodki_gdansk

Muzeum Polskiej Wódki dedykowane jest wyłącznie pełnoletnim gościom. Otwarte jest codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł. Dla gości, którzy wyrażą taką chęć, przewidziany jest voucher na degustację Polskich Wódek.

Reklama