Świeży start w filharmonii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Wrzesień to czas powrotów. Dzieci wracają do szkoły, studenci zaczynają myśleć o uczelni, a w firmach kończy się sezon urlopowy. Polska Filharmonia Bałtycka razem w gdańszczanami wraca do regularnej pracy.

Nie oznacza to bynajmniej nudy. Po letnim programie załoga Filharmonii wraca z nową energią. We wrześniu nie zabraknie miejsca na specjalne wydarzenia.

Filharmonia Narodowa z rewizytą

W marcu w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpiła orkiestra Filharmonii Bałtyckiej pod przewodnictwem Dyrektora Artystycznego Orkiestry, Goergea Tchitchinadze. Teraz to filharmonicy z Warszawy goszczą u nas z wizytą. 14 września orkiestra pod batutą Jacka Kasprzyka zagra koncert wprowadzający słuchaczy w jesienną aurę. Solista skrzypcowy Jakub Jakowicz wykona Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna, jeden z najpopularniejszych utworów romantycznych na skrzypce. Głównym punktem tego wieczoru będzie jednak IV Symfonia odkrywanego na nowo polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga. Utwór ten, stworzony tuż po wojnie, ma duży ładunek dramatyczny, choć jak inne utwory tego kompozytora nasycony jest liryzmem.

Reklama

„Przewodnik po Orkiestrze” dla rodziny

16 września odbędzie się specjalny koncert familijny. Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą młodego i osiągającego międzynarodowe sukcesy dyrygenta Dawida Runtza zagra dwa ikoniczne utwory. Będzie to Bolero Ravela i „Piotruś i Wilk” Prokofiewa. Bolero, przez które przewijają się bodajże wszystkie instrumenty orkiestrowe, pierwotnie było przeznaczone do baletu. W czasie swoich pierwszych przedstawień budziło powszechne zdumienie, a nawet protesty. Ten słynny utwór oparty jest bowiem na jednym 18-taktowym temacie tanecznym, którego coraz to inne wariacje wykonują kolejne instrumenty. Sam kompozytor zwykł mówić, że na pomysł tego utworu mógł wpaść każdy uczeń konserwatorium. Jednak geniusz Bolera tkwi właśnie w jego prostocie. Utwór był wykorzystywany w niezliczonych przedstawieniach, filmach, w tym bajkach Disneya. Trudno pomyśleć o lepszym wprowadzeniu do klasyki.

Drugi z utworów koncertu jest równie rozpowszechniony, mimo swojego nieco mrocznego klimatu. Choć „Piotruś i Wilk” powstał jako opowieść o małym sowieckim pionierze, to jej muzyczna uniwersalność jest zdolna przetrwać epoki. To chyba najsłynniejsza bajka muzyczna XX wieku, której dźwięki na zawsze zapadną w pamięć. Urocze realizacje imitujące odgłosy zwierząt kształtują w dziecku wrażliwość słuchową i po prostu niosą radość. Te dwa utwory są idealnie skrojone pod młodego odbiorcę. Przez tę bajeczną muzyczną podróż słuchaczy przeprowadzi znany głos Zbigniewa Zamachowskiego.

Młodzi melomani w wieku od 5 do 12 lat mogą wygrać bilet na ten koncert, nadsyłając pracę plastyczną inspirowaną „Piotrusiem i Wilkiem” Prokofiewa. Zwycięzców wybiorą internauci za pośrednictwem Facebooka. Szczegóły konkursu na stronie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

kristian_jarvi-min

Romantycznie i podniośle

Jesień to również czas patriotyzmu. Rok 2018 szczególnie skłania do takiej refleksji. Motyw stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polska Filharmonia Bałtycka uczci nie tylko zapraszając gości zza granicy, ale też organizując własne wydarzenie. 23 września odbędzie się specjalny koncert celebrujący 100-lecie odzyskania niepodległości.

26 września zaś odbędzie się koncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweenlicka.

Koncert „Polonia i romantyczne skrzypce”, który odbędzie się 28 września, oficjalnie rozpocznie sezon jesienny w Filharmonii Bałyckiej. Orkiestrę poprowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB, George Tchitchinadze, a tytułowe skrzypce należeć będą do Konstantego Andrzeja Kulki, wybitnego solisty z Gdańska, wykładowcy tutejszej Akademii Muzycznej. Wieczór otworzy polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego, a zamknie „Polonia” op. 76 brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara. To ostatnie to dzieło napisane na zlecenie polskiego dyrygenta Emila Młynarskiego i inspirowane polskimi klasykami – „Mazurkiem Dąbrowskiego”, Chopinem i Paderewskim.

Nordic Pulse – Celebration of Freedom

Jeden z ciekawszych koncertów tego sezonu odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 24 września. Na Ołowiankę zawita Baltic Sea Philharmonic, orkiestra złożona z muzyków z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Rosji i Szwecji. Ten unikatowy konglomerat pod przewodnictwem estońskiego dyrygenta i kompozytora Kristjana Järviego w Gdańsku wystąpi w ramach projektu „Nordic Pulse”. To cykl koncertów celebrujących stulecie odzyskania niepodległości przez kraje bałtyckie od Polski przez Litwę, Łotwę, Estonię, aż po Finlandię. Gdańska publiczność usłyszy polskie akcenty. Przede wszystkim będzie to inspirowana polskim folklorem góralskim „Orawa” Wojciecha Kilara, która otworzy przedstawienie. Przedstawienie, bo występy Baltic Sea Philharmonic to coś więcej niż koncerty. To gra światła, video-art i choreografii, które w połączeniu z nowoczesnym podejściem do muzyki klasycznej tworzy niepowtarzalny spektakl. Tego wieczoru usłyszymy także dwa autorskie utwory twórców związanych z Baltic Sea Philharmonic – Litwina Gediminasa Gelgotasa i samego Kristjana Järviego z Estonii. Na koniec fiński akcent – suita koncertowa „Burza” Jeana Sibeliusa.

Wydarzeniu patronuje Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Bilety na wszystkie wrześniowe wydarzenia dostępne w kasie i na stronie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: www.filharmonia.gda.pl.

Autor

Sylwia Gutowska –rozmawia, pisze, potem redaguje. Interesuje się kulturą wysoką, średnią i niską, bo jest prawdziwą (post)humanistką. Od dobrej książki woli tylko teledysk MC Hammera. Czasem śmieje się z własnych żartów, ale poza tym woli słuchać historii ciekawych ludzi. W poszukiwaniu sensu życia jeździ po mieście i śpiewa w swoim samochodzie.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama