Młodzi pianiści na instrumentach z epoki. Pierwszy taki Konkurs Chopinowski

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
30 uczestników z 9 krajów: Belgii, Chin, Francji, Japonii, Polski, Rosji, Rumunii, USA i Ukrainy bierze udział w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Młodych pianistów, w tym aż 16 z naszego kraju, czeka trzyetapowa rywalizacja. Wybrany repertuar wykonają oni na jednym z ośmiu zabytkowych instrumentów. Oceniać będzie ich międzynarodowe, dziesięcioosobowe jury. Zmagania w Filharmonii Narodowej w Warszawie potrwają do 14 września.

Pomysłodawcą Konkursu jest Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu „Chopin i jego Europa” i wicedyrektor Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizatora tego przedsięwzięcia, mającego uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwuetapowe i zwieńczone finałem konkursy mają się odtąd odbywać co pięć lat i mogą w nich rywalizować pianiści w wieku 18 – 35 lat.

Premierowe wydarzenie rozpoczęły dwa koncerty inauguracyjne w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na scenie pojawili się Szymon Nehring, Kevin Kenner, Janusz Olejniczak i Nikolai Demidenko oraz Orkiestra XVIII Wieku pod batutą Grzegorza Nowaka. W programie znalazły się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 i Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, jak również światowe prawykonanie – „À la recherche de la symphonie perdue” Pawła Szymańskiego, utworu zamówionego specjalnie na tę okazję przez NIFC.

NIFC

Reklama

Utwory Chopina, Bacha czy Ogińskiego

Najliczniejszą grupę artystów zakwalifikowanych do Konkursu stanowią reprezentanci Polski ‒16 osób. Ponadto wystąpi czterech pianistów z Japonii, po dwóch z Rosji, Chin i Francji oraz po jednym ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Belgii i Ukrainy. Harmonogram przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar oprócz dzieł Fryderyka Chopina, m.in. preludiów, polonezów, etiud i koncertów, będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku: Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej i Józefa Elsnera. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie Orkiestra XVIII Wieku.

Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki Chopina. Dlatego też młodzi pianiści będą mogli wybrać fortepian spośród ośmiu zabytkowych instrumentów – oryginałów i kopii z epoki, pięciu marek: Fryderyk Buchholtz, Pleyel, Pianoforte Graf, Érard oraz John Broadwood & Sons. Wszystkie zostały wykonane w latach 1838 – 1858.

NIFC2

Międzynarodowe jury

Grze młodych pianistów będzie się przysłuchiwało międzynarodowe jury w składzie: Claire Chevallier, Dang Thai Son, Nikolai Demidenko, Nelson Goerner, Tobias Koch, Alexei Lubimov, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Andreas Staier i Wojciech Świtała.

Konkursowe zmagania potrwają do 14 września.

Autor

To nie on wybrał media, ale one pochłonęły go bez reszty. I tak jest już od ponad 7 lat. Najpierw była telewizja i portal informacyjny, teraz radio i… ciągle nowe wyzwania. Zawsze blisko i na bieżąco z kulturą. Dzięki niej poznał niezwykłych ludzi i spełnił niejedno marzenie. W wolnym czasie interesuje się tenisem, genealogią rodzinną oraz podróżuje.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Reklama

Follow on Twitter