Polonica na 43. FPFF: światowe kino z polskim akcentem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Wielkie święto polskiej kinematografii zbliża się wielkimi krokami. Najnowsza edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września w Gdyni. Organizatorzy imprezy właśnie ogłosili listę filmów w sekcji „Polonica”.

Jest to najstarsza, obok Konkursu Głównego, festiwalowa sekcja Festiwalu. Tym razem zobaczymy 7 filmowych koprodukcji międzynarodowych ze znaczącym polskim udziałem artystycznym, a także finansowym — budżety filmów zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Koprodukcje mniejszościowe w PISFsą ważnym narzędziem współpracy z innymi krajami, a już wkrótce rynek międzynarodowy otworzy się dla nas jeszcze bardziej dzięki przygotowywanej ustawie o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Tak zwane „zachęty” w znaczący sposób wpłyną na wzrost inwestycji w przemyśle filmowym, zwiększą potencjał i konkurencyjność polskiego rynku filmowego w stosunku do rynków innych krajów europejskich – mówi Radosław Śmigulski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

droga-aszera

Droga Aszera

reż. Matan Yair

Izrael, Polska, 2017, 93 min

„Droga Aszera” to przejmująca opowieść o wchodzeniu w dorosłość oraz intensywnej relacji syna z ojcem. Autorem zdjęć jest Bartosz Bieniek, a polskim producentem – Stanisław Dziedzic.

 

kawki-na-drodze

Kawki na drodze

reż. Olmo Omerzu

Polska, Czechy, Słowenia, Słowacja, 2018, 85 min

„Kawki na drodze” to przykład kina drogi, w którym dwóch nastolatków przemierza Czechy skradzionym samochodem. Polską producentką tego filmu jest Natalia Grzegorzek, a muzykę skomponował Paweł Szamburski.

 

rodzina-na-sprzedaz

Rodzina na sprzedaż

reż. Diego Lerman

Polska, Argentyna, Brazylia, Francja, Niemcy, 2017, 91 min

Wojciech Staroń zrealizował zdjęcia do filmu „Rodzina na sprzedaż”. To historia kobiety, która utraciwszy własne dziecko, zamierza adoptować noworodka z biednej argentyńskiej rodziny. Producentką ze strony polskiej jest Małgorzata Staroń.

szron

Szron

reż. Sharunas Bartas

Litwa, Francja, Ukraina, Polska, 2017, 115 min

Andrzej Chyra i Weronika Rosati zagrali w filmie „Szron”, w którym muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Film opowiada o dwójce młodych Litwinów, którzy wraz z konwojem humanitarnym trafiają w rejony ogarnięte wojną w Donbasie. Polską producentką filmu jest Maria Blicharska.

 

w-cieniu-drzewa

W cieniu drzewa 

reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

Islandia, Polska, Dania, 2017, 104 min

Film „W cieniu drzewa” ukazuje perypetie dwóch rodzin, pozornie spokojnych mieszkańców Reykjaviku, zaangażowanych w sąsiedzki spór o tytułowe drzewo rosnące na granicy ich posesji. Autorką zdjęć w filmie jest Monika Lenczewska. W gronie koproducentów znalazły się Klaudia Śmieja i Beata Rzeźniczek.

 

zniwa

Żniwa

reż. Etienne Kallos

RPA, Grecja, Francja, Polska, 2018, 102 min

W Republice Południowej Afryki toczy się z kolei akcja filmu „Żniwa”. To historia dwóch chłopców, którzy rywalizują o swoje miejsce w rodzinie i względy matki – dla jednego rodzonej, dla drugiego przybranej. Zdjęcia do filmu zrealizował Michał Englert, a za montaż odpowiada Agnieszka Glińska. Producentem filmu ze strony polskiej jest Mariusz Włodarski.

 

escape

Escape

reż. Agnieszka Piotrowska, Joe Njagu

Wielka Brytania, Zimbabwe, 2016, 86 min

Dodatkowo w programie sekcji znalazł się film „Escape” wreżyserii Agnieszki Piotrowskiej i Joe Njagu. Współreżyserka, Agnieszka Piotrowska, jest też autorką scenariusza filmu. Za montaż odpowiada Anna Dobrowodzka. „Escape” opowiada historię dwudziestoparolatka o mieszanych korzeniach etnicznych, który poszukuje prawdy o własnej tożsamości.

Wybranym projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmów. 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września w Gdyni. Szczegółowy harmonogram festiwalowych pokazów filmowych i spotkań zostanie ogłoszony 5 września. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.

 

mat. prasowe

Reklama