Bagienne rewolucje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Za sprawą wydawnictwa Egmont polscy czytelnicy w końcu otrzymali zbiorcze wydanie napisanych przez Alana Moore’a zeszytów Sagi o Potworze z Bagien. Główny bohater – doktor Alec Holland – w wyniku zamachu przemienił się w monstrum łączące w sobie elementy człowieka i rośliny. Funkcjonując w symbiozie z okolicznym ekosystemem staje się obrońcą natury. Brzmi to trochę banalnie, lecz dzięki świetnemu scenariuszowi i mrocznym rysunkom Stephena Bissette i Johna Totlebena komiks wszedł do klasyki gatunku grozy.

Choć w świecie popkultury nie wiele rzeczy powinno nas dziwić, czasem zdarzają się sytuacje naprawdę intrygujące. W 1982 roku z nieznanych bliżej przyczyn Wes Craven – kultowy twórca horrorów – postanowił zekranizować trochę zapomniany komiks o Potworze z Bagien. Oś fabuły krążąca wokół przedziwnego stwora, ekologii i złych koncernów niszczących środowisko na pozór mogła gwarantować sukces wśród kinowych hitów lat 80. Jednak to, co sprawdziło się w komiksie grozy, niekoniecznie dobrze wyglądało na dużym ekranie. Mimo to, wydawnictwo DC Comics uznało premierę filmu za świetny impuls dla odrestaurowania komiksu. Zadanie powierzono młodemu, niedoświadczonemu twórcy – Alanowi Moore’owi. Los tak chciał, że ten żółtodziób obecnie uznawany jest za geniusza powieści graficznych.

Saga-2-min

Saga o Potworze z Bagien to opowieść wielowątkowa, skupiająca się nad istotą człowieczeństwa.  Główny bohater pokonuje długą drogę do określenia, kim lub czym naprawdę się stał. W momencie zamachu utracił ludzką powłokę na rzecz roślinnej materii, po wszystkim nie wiedząc, czy właściwie jest człowiekiem czy może już rośliną. Problemy egzystencjalne nie są jedynymi bolączkami protagonisty, przychodzi mu się zmierzyć z innymi niezwykłymi istotami, a także bronić gatunku ludzkiego i całej ziemskiej fauny przed kompletnym unicestwieniem.

Seria zapisała się w pamięci fanów jako nowa jakość w świecie opowieści akcji. Alan Moore nie tylko nie unika poważnych tematów, lecz również stworzył wielowymiarowe postacie i złożoną narrację. Na stronach komiksu umieszcza nawiązania do innych utworów kultury, sztuki klasycznej, doznań psychodelicznych, czy swojej pasji – okultyzmu. Między elementami Boskiej Komedii, czy mitu o Orfeuszu i Eurydyce przewijają się również całkiem przyziemne zagrożenia pod postacią niszczycielskiego przemysłu, korporacji, a także narkotycznych podróży. Ta wybuchowa mieszanka sprawia, że kultowy komiks wciąż można interpretować na wiele sposobów, nawet nie domyślając się, że został napisany w latach 80.

Saga-3-min

Saga o Potworze z Bagien jest uznawana za jedną z najlepszych serii komiksowych końca XX wieku. Rewolucja, która dokonała się na jej stronach, do dziś stanowi inspirację dla wielu współczesnych artystów. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak kiedyś pisano komiksy i od czego zaczynali wielcy tego gatunku, nie znajdziecie lepszej pozycji.

Reklama