I na poważnie i dla dzieci, czyli październik w Filharmonii w Gdańsku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Październik na Ołowiance obfituje w szereg różnorodnych wydarzeń. I koncerty orkiestry symfonicznej pod batutą wybitnych dyrygentów, i wydarzenia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, na warsztatach dla dzieci wieku do lat 3 kończąc.

Jesteśmy już po koncercie inauguracyjnym (28.09, solistą był K.A. Kulka – skrzypce), który zyskał bardzo dobre opinie słuchaczy przy szczelnie wypełnionej sali. W piątek 12 października na scenie na Ołowiance wystąpił wybitny dyrygent japoński, Eiji Oue (czyt. edżi ue). Na jednym z filmików dostępnych w sieci widać jak ledwie utrzymuje się na podeście dla dyrygenta, bo tak zamaszyste i dynamiczne ruchy wykonuje swoją sylwetką. Na pewno nie pozostało to bez wpływu na sposób wykonania utworów Panufnika, Wajberga i Szostakowicza przez zespół gdańskich Filharmoników.

W niedzielę 14.10 odbyły się warsztaty muzyczne dla trzech grup wiekowych, dzieci w wieku do lat 3, dalej 4-6 oraz 7-10. Polegały na wspólnym śpiewie, grze na instrumentach, wysłuchaniu mini koncertu i wykonaniu przez dzieci plastycznie klawiatury fortepianu.

W poniedziałek i wtorek 15. i 16. października odbyły się koncerty dedykowane uczniom. „Salon Wielkich Polaków” to pomysł, który wypływa z koncepcji edukacji o muzyce polskiej dawnych wieków w stulecie odzyskania niepodległości w 1918 r. Wielkim atutem tych koncertów jest udział Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej pod dyrekcją kmdr ppor. Macieja Budzyńskiego. W ciągu dwóch dni ponad 3 tysiące dzieci zetknęło się na żywo z muzyką czołowych nazwisk polskiej historii muzyki: Stanisławem Moniuszką, Ignacym Paderewskim i Fryderykiem Chopinem.

W sobotę 20.10 odbędzie się Koncert Papieski w Archikatedrze Oliwskiej. To cykliczne wydarzenie przyciąga dwa razy w roku rzeszę słuchaczy. Koncert z udziałem orkiestry także ściśle łączy się z koncepcją podkreślania dorobku muzycznego rodzimych kompozytorów w 2018 roku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W niedzielę 21.10 orkiestra PFB wystąpi gościnnie na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni z udziałem połączonych chórów „Music Everywhere”, „Astrolabium” i „CANZONETTA” (ostatni jest ze szkoły muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku). Wykona m.in. Carminę Buranę Carla Orffa. Wydarzenie jest spektakularne, a wejściówek już jakiś czas nie ma.

Ostatnim występem miesiąca dla zespołu Filharmoników będzie koncert na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Rumii(sob. 27.10). Wybrzmi Symfonia Praska W.A. Mozarta oraz Stabat Mater Karola Szymanowskiego.

W listopadzie oferta PFB jest jeszcze bogatsza, gdyż rozpoczyna się kolejna edycja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej i występy gwiazd europejskiej i światowej pianistyki w tym m.in. Leszka Możdżera wraz z zespołem (pon. 12.11), Garrica Ohlssona(wt. 13.11) czy Ingolfa Wundera(śr. 21.11).

Równo w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie ważnym dla nas wydarzeniem jest koncert symfoniczny w niedzielę 11 listopada. Programem złożonym z dzieł wspomnianego I. Paderewskiego, A. Panufnika i F. Mendelssohna zadyryguje Agnieszka Duczmal.

Wiele inspirujących wydarzeń w kalendarzu Filharmonii Bałtyckiej jest wciąż przed nami.

 

Mikołaj Dudkiewicz

Specjalista ds. PR Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Reklama